StoryEditor

Tripartita sa na zákone o poisťovniach nedohodla

30.07.2007, 16:20
Autor:
SITASITA

Hospodárska a sociálna rada sa na svojom pondelňajšom zasadnutí nedohodla na návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach. Ako po rokovaní rady uviedol minister zdravotníctva Ivan Valentovič, návrh tak pôjde do vlády s rozporom. S návrhom totiž nesúhlasia zamestnávatelia. Podľa nich by totiž zdravotné poisťovne mali mať možnosť vykazovať zisk a nesúhlasia ani so znížením maximálnej sumy výdavkov poisťovne na vlastnú správu.
Prezident Republikovej únie zamestnávateľov Marián Jusko skonštatoval, že všetky zložky zdravotníckeho systému majú právo dosahovať zisk, nevidí preto dôvod, aby práve zdravotným poisťovniam toto právo mal uprieť zákon. "Nedostali sme na to jasnú odpoveď," povedal Jusko. Minister Valentovič zdôraznil, že zdravotné poisťovne sú inštitúcie určené na správu verejných zdrojov, pričom poistné na zdravotné poistenie stanovuje zákon. Preto by podľa ministra na tom poisťovne nemali zarábať, a ak vykážu kladný výsledok hospodárenia, mali by ho vrátiť do systému.
Zamestnávatelia nesúhlasia ani s obmedzením nákladov na správu zdravotných poisťovní. V súčasnosti je maximum 4 % z výberu poistného, ministerstvo zdravotníctva chce tento strop znížiť na 3 %. Podľa Valentoviča dve štátne poisťovne vlani výdavkami na vlastnú správu neprekročili 4 %, zatiaľ čo niektoré súkromné poisťovne čerpali aj 9 %. Zamestnávateľom však chýba analýza, či je vôbec reálne znížiť maximum na 3 %. Minister totiž k návrhu podobné podklady nepriložil.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. október 2023 07:09