Pre prudké výkyvy cien zemného plynu reagovali výrobcovia hnojív v Európe znižovaním produkcie. Komodita pre konflikt na Ukrajine zažila opäť turbulentné obdobie. Zmenilo sa niečo aj vo vašej prevádzke?
Sme producentom minerálnych dusíkatých hnojív a len nedávno sme sa po zlej druhej polovici minulého roka dostali v oblasti produkcie na výrobné maximum. Hnojivá vyrábame zo zemného plynu. Teda z komodity, ktorá aktuálne lieta každý deň nahor a zase dolu. Jeden týždeň tieto ceny oscilovali na úrovni 200 až 250 eur, ďalší zase okolo 100 až 120 eur.
Koľko to bude zajtra? To je otázka. Trh je natoľko rozkolísaný, že nevieme, čo očakávať do budúcnosti. Stačí jedno zlé vyjadrenie, jeden krok a trhy okamžite reagujú. Reagovať sme museli aj my. Spustili sme proces, ktorého výsledkom je znižovanie spracovania. Aktuálne je to o desať percent menej, ako je pre nás optimálne množstvo. Ešte sme sa nedostali na úroveň technologického minima. Uvidíme však, aký bude vývoj.
Dá sa povedať, že situácia je aj napriek konfliktu na východe stabilná?
Dôvodom akéhosi zdania stability je predovšetkým to, že my a aj väčšina veľkých odberateľov v Európe fungujeme na dlhodobejších kontraktoch. Klamal by som však, ak by som tvrdil, že rusko-ukrajinský konflikt pre nás, ako aj pre celý priemysel nepredstavuje množstvo neznámych, nepredikovateľných rizík.
O akom časovom úseku v prípade spomínaných kontraktov hovoríme?
Časť odberu máme zakontrahovanú na obdobie jedného kvartálu. Ďalšie zákazky sú dlhodobejšie, naopak, zemný plyn a elektrickú energiu ako rozhodujúce nákladové vstupy nakupujeme na báze dlhodobých kontraktov s dokupmi na spote. Tak to robí aj zvyšok trhu. Ide o kombináciu, ktorej cieľom je ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.