Slovensko pripravuje obnovenie výroby jedlých olejov, ktorá v krajine takmer zanikla pred deviatimi rokmi po zastavení produkcie vo veľkej bratislavskej firme. Ministerstvo pôdohospodárstva dnes podpísalo memorandum ohľadom zabezpečenia produkcie surového repkového oleja potravinárskej kvality so spoločnosťou, ktorá teraz vyrába olej pre biozložku do pohonných látok.
Projekt začal byť pripravovaný po tom, ako Rusko dočasne zakázalo vývoz slnečnicových semien a zaviedlo vývozné kvóty na slnečnicový olej; Rusko je spolu s vojnou zasiahnutou Ukrajinou najväčším svetovým vývozcom slnečnicového oleja.
"Od zániku Palmy Tumys sme na Slovensku nemali spracovateľa na rafinovaný potravinársky repkový olej, a až na nízku produkciu špeciálnych olejov vôbec nemáme výrobu potravinárskeho oleja," uviedol slovenský minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan po podpise memoranda so spoločnosťou Polnoservis.
V spolupráci so spomínanou firmou chce štát dosiahnuť výrobu jedlého repkového oleja v objeme, ktorý by pokryl spotrebu Slovenska jedlých olejov na úrovni okolo 50-tisíc ton. Z ročnej úrody repky, ktorá presahuje 400-tisíc ton, teraz Slovensko približne polovicu vyváža do zahraničia, zvyšok sa spracováva na technický olej a kŕmnu surovinu.
Štát sa v memorande so súkromnou firmou zaviazal, že jej pomôže pri získavaní príslušných povolení na spustenie linky pre produkciu oleja potravinárskej kvality, čo by podľa ministerstva pôdohospodárstva za bežnej situácie trvalo až dva roky. Podrobnosti týkajúce sa začatia výroby jedlých olejov majú stanoviť príslušné štúdie.
Spoločnosť Polnoservis so sídlom v Leopoldove na západe Slovenska pôsobí na trhu od roku 2011. Ročne spracuje vyše 230-tisíc ton repkového semena a vyrobí viac ako 100-tisíc ton oleja. Ten teraz používa ako vstupnú surovinu na produkciu biozložky do palív.