HN/Peter Mayer
StoryEditor

Vláda schválila rodičovský dôchodok. V koalícii však sú výhrady

06.04.2022, 14:52
Autor:
TASRTASR
Vláda pre rodičovský bonus určila strop, ktorý bol stanovený na 1,2 násobok priemerného vymeriavacieho základu, z ktorého sa rodičovský bonus vyrátava.

Seniori v dôchodkovom veku by mohli od svojich detí dostávať rodičovský dôchodok. Ten by mal byť vyrátaný na každého rodiča ako 1,5 percenta z jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacích základov dieťaťa za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku, z ktorého bolo zaplatené poistné na starobné poistenie. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorý v stredu schválila vláda.

"Ústava SR garantuje každému poistencovi právo rozhodnúť sa, že časť uhradenej dane alebo časť uhradenej platby spojenej s účasťou na systéme primeraného hmotného zabezpečenia v starobe bude poskytnutá osobe, ktorá ho vychovala a ktorej je poskytované hmotné zabezpečenie v starobe," uviedol rezort práce, sociálnych vecí a rodiny v dôvodovej správe k predloženému materiálu. Zákon o sociálnom poistení však podľa rezortu doposiaľ takúto možnosť neupravuje.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) po rokovaní vlády spresnil, že vláda určila strop, ktorý bol stanovený na 1,2 násobok priemerného vymeriavacieho základu, z ktorého sa rodičovský bonus vyrátava.

Krajniak dodal, že novela ide do parlamentu s výhradami u všetkých koaličných partnerov. "Dohodli sme sa, že toto vyriešime pri júnovom hlasovaní pred druhým čítaním," povedal Krajniak.

Novela ráta tiež s možnosťou odchodu do predčasného dôchodku po odpracovaní 40 rokov. Aj v tomto prípade sa rezort práce odvoláva na Ústavu. Do tohto obdobia sa ale nebudú rátať niektoré náhradné doby získané pred 1. januárom 2004, ako napríklad doba štúdia.

18. máj 2022 21:54