StoryEditor

Rozseknuté mesto: Hlohovec je bez mosta paralyzovaný. Z párminútovej cesty je 40-kilometrová obchádzka

08.04.2022, 00:00
Okresné mesto na Váhu funguje v núdzovom režime. Dlho odkladaná rekonštrukcia mosta skomplikuje Hlohovčanom život viac, ako sa čakalo.

Píše sa rok 1985. Skupina robotníkov z Hlohovca sa na pracovisko presúva v podnikovom autobuse. Jedným z nich je aj Jozef Semelák, ktorý spomína na veľký úder.

„Myslel som, že nám odišla zadná náprava. Vystúpili sme a pozeráme že polovička mosta sa prepadla o 30 centimetrov,“ hovorí o udalosti spred štyridsiatich rokov miestny dôchodca.

Vtedy potrebnú dilatačnú súčiastku na telese vážskeho mosta podľa Semeláka nahradili a stavba dostala aj svoju generálku, väčšiu rekonštrukciu však odvtedy kľúčová spojnica nevidela.

Denne po nej pritom prejde priemerne 16-tisíc áut. K rozsiahlym opravám malo dôjsť práve v tomto roku. Zhotoviteľ sa prípravných prác ujal ešte vo februári a obmedzenia tu mali miestni pocítiť až po šibačke. Všetko však zmenil nález z minulého týždňa, ktorý most zaradil do kategórie „havarijný“.

Nezostali ani robotníci

Pri niektorých pilieroch sa po výkope zistili nedostatky, ktoré by mohli viesť k podobnému a možno aj horšiemu scenáru než v prípade...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
16. máj 2022 12:18