StoryEditor

Príjmy z mýtneho v ČR dosiahli po 200 dňoch výberu 3 mld. CZK

20.07.2007, 13:45
Autor:
SITASITA
Príjmy z výberu cestného mýta v Českej republike za šesť mesiacov tohto roka predstavovali sumu 2,715 mld. CZK. V júni dosiahli poplatky za užívanie diaľnic a rýchlostných ciest výšku 480,7 mil. CZK

Bolo to zatiaľ najviac v jednom mesiaci od zavedenia mýtneho systému začiatkom tohto roku. Informovali o tom v piatok spoločne Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR, Generální ředitelství cel (GŘC) a spoločnosť Kapsch ako dodávateľ mýtneho systému. Ako ďalej vyplynulo z informácie, k 19. júlu tohto roku príjmy z mýtneho v ČR už dosiahli hranicu 3 mld. CZK.

"Na prvú miliardu potreboval mýtny systém 70 dní, na druhú o tri menej a na tretiu len 63 dní," komentoval vývoj rastu poplatkov vedúci komunikácie ŘSD Jan Hoření. Na najviac vyťažené diaľnice D1 a D5 pripadá doposiaľ 1,8 mld. CZK vybraného mýta. Generálny riaditeľ firmy Kapsch Karel Feix predpokladá, že do konca tohto roku by mohli poplatky z výberu mýtneho v ČR stúpnuť na 6 mld. CZK. "Slovenské kamióny sa na celkovej sume mýtneho podieľajú viac než 15 %," dodal Feix s tým, že Slováci sú po českých vodičoch druhí na všetkých diaľniciach v ČR s výnimkou D11, ktorú silne využívajú najmä poľskí dopravcovia.

Celkový počet aktivovaných palubných jednotiek distribuovaných medzi užívateľov spoplatnených diaľnic a rýchlostných ciest dosiahol koncom júna tohto roku viac ako 201 tis. kusov. "Colníci odhalili pri kontrole v 1. polroku 14 770 narušení právnych predpisov, za ktoré uložili blokové pokuty v celkovej výške viac ako 19 mil. CZK," uviedol vedúci oddelenia pre vzťahy s verejnosťou GŘC Jiří Barták. V 900 prípadoch dostali colníci podnet aj na začatie správneho konania. Colníci zadržia za mýtne priestupky mesačne takmer 2 500 vodičov.

(1 CZK = 1,172 SKK)

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. december 2022 16:09