Slovensko a Maďarsko budú môcť pokračovať v nákupe ruskej ropy až do konca roka 2023 na základe existujúcich zmlúv.
Povedal to v stredu pre agentúru Reuters zdroj z prostredia Európskej únie. Krajiny by tak podľa agentúry mohli využívať výnimky z ropného embarga navrhovaného Európskou komisiou.
Exekutíva Únie v stredu navrhla zakázať dovoz ruskej ropy do šiestich mesiacov a do konca roka ukončiť dovoz rafinovaných ropných produktov.
V snahe presvedčiť "zdráhajúce sa krajiny", aby návrh nevetovali, Brusel navrhol dlhšie obdobie na zavedenie embarga pre Maďarsko a Slovensko, uviedol podľa Reuters nemenovaný zdroj.
Sulík: Embargo podporujeme
Slovensko podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka súhlasí so zákazom dovozu ruskej ropy do EÚ, žiada ale trojročné prechodné obdobie.
Sulík dnes pred novinármi za klamstvo označil skoršie informácie niektorých médií, že sa Slovensko k protiruským sankciám nepripojí.
"Súhlasíme so sankciami, ale budeme potrebovať prechodné obdobie. Partneri s prechodným obdobím súhlasia, ešte rokujeme o dĺžke," uviedol Sulík.
Reakcie ďalších štátov
Hovorca maďarskej vlády zase podľa agentúry AFP vyhlásil, že návrh nedáva "žiadne záruky energetickej bezpečnosti Maďarska".
O dodatočných podmienkach však chcú rokovať aj vládni politici ďalších krajín východného krídla únie vrátane Česka.
Podľa českého ministra priemyslu Jozefa Síkelu je problém, že návrh sankcií neopisuje spôsob, ako sa bude v rámci EÚ distribuovať ropa, ak jej kvôli embargu bude nedostatok. Podľa Síkelu dnes sankčný návrh prerokuje česká vláda.
Minister už v pondelok vyhlásil, že Česko návrh podporí, ak bude počítať so zdieľaním nákladov medzi jednotlivými krajinami. Zámer rokovať o výnimke dala dnes najavo tiež bulharská vláda.
Ďalšie štáty zatiaľ výhrady nevyslovili. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck, ktorého krajina je objemovo najväčším odberateľom ruskej ropy v EÚ, dnes označil prechodnú dobu do konca roka za dostatočne dlhú.