StoryEditor

Na odstavenie V1 sme doteraz vyčerpali 40 mil. eur

06.12.2007, 12:13
Autor:
SITASITA

Slovensko z dôvodu vyraďovania jadrovej elektrárne V1 Jaslovské Bohunice doteraz vyčerpalo z Medzinárodného podporného fondu na odstavenie reaktora V1 (BIDSF) približne 40 mil. eur, čo je v prepočte 1,33 mld. Sk. Ako vyplýva z materiálu ministerstva hospodárstva Informácia o činnosti Medzinárodného podporného fondu na odstavenie reaktora V1 v Jaslovských Bohuniciach v tomto roku by sme mali z BIDSF využiť finančné prostriedky v celkovej hodnote 15,7 mil. eur.
Celkovo bolo doteraz z dôvodu odstavovania jadrovej elektrárne V1 zazmluvnených 30 projektov v hodnote približne 218 mil. eur. Z fondu BIDSF by sme mohli na financovanie týchto projektov dostať zhruba 143 mil. eur. "Doteraz bolo v rámci odstavovania V1 ukončených sedem projektov, deväť projektov sa realizuje a 12 projektov je v štádiu prípravy," spresňuje rezort hospodárstva. Okrem Jadrovej vyraďovacej spoločnosti, a.s. (JAVYS), ktorá má na starosti postupnú likvidáciu jadrovej elektrárne V1, čerpá prostriedky z BIDSF aj Slovenská prenosová elektrizačná sústava, a.s. (SEPS). SEPS potrebuje pre odstavenie V1 rekonštruovať rozvodňu Križovany. Celková investícia do rekonštrukcie tejto 400 kV rozvodne predstavuje 24 mil. eur. SEPS môže prostriedky na túto investíciu čerpať z BIDSF, pričom doteraz získala z fondu viac ako 19 mil. eur.
Prvý blok jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach bol podľa záväzku Slovenska z prístupových rokovaní s Európskou úniou odstavený 31. decembra minulého roka. Na odstavenie sa však pripravuje aj druhý blok elektrárne V1, ktorý by sa mal od elektrickej siete odpojiť koncom roka 2008. Náklady na prípravu a ukončenie prevádzky elektrárne V1 dosiahnu výšku približne 16 mld. Sk. Na samotnú likvidáciu jadrovej elektrárne bude potrebných ďalších približne 25 mld. Sk.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. marec 2023 22:56