TASR/Roman Hanc
StoryEditor

Košickí oceliari vyhlásili štrajkovú pohotovosť, problémom je pracovný čas

22.06.2021, 11:50
Autor:
TASRTASR
Štrajková pohotovosť nie je štrajk, ale ide o prejav pripravenosti ho zrealizovať, ak to bude nevyhnutné, povedali odborári.

Odborári košických oceliarní U. S. Steel vyhlásili od utorka štrajkovú pohotovosť. Dôvodom je, že ani po piatich kolách kolektívneho vyjednávania o obsahu mzdového Dodatku č. 1 k platnej kolektívnej zmluve sa zamestnanci a zamestnávateľ nedohodli, za odborový zväz KOVO o tom informovala Anita Fáková.

Odborári chcú zachovať súčasnú dĺžku týždenného pracovného času zamestnancov, čo predstavuje 35,5 hodín týždenne.

Pracovný čas

K ďalším sporným návrhom patrí aj rast tarifnej mzdy zamestnancov pre tento rok a ďalšie benefity, obsiahnuté v návrhu znenia dodatku zo strany odborárov.

„Spornou - ale z nášho pohľadu kľúčovou - sa stala najmä otázka týždenného pracovného času zamestnancov, respektíve enormný tlak na jeho zvýšenie zo strany zamestnávateľa,“ spresnil predseda Rady odborov OZ KOVO U.S.Steel Košice Juraj Varga s tým, že návrh dodatku pripravili v zhode s ďalšou odborovou organizáciou pôsobiacou v podniku – OZ Nezávislé kresťanské odbory Slovenska.

Nejde o štrajk

„Po ťažkých časoch zúriacej recesie v hutníctve v priestore Európskej únie, v časoch negatívnych ekonomických dopadov koronakrízy na našu spoločnosť a s prihliadnutím na ostatných, skutočne náročných 15 mesiacov, je pracovná doba v našej kolektívnej zmluve vnímaná ako naša nosná idea,“ dodal Varga.

Ako spresnil, štrajková pohotovosť nie je štrajk, ale ide o prejav pripravenosti ho zrealizovať, ak to bude nevyhnutné. Pri vyhlásení sporu v kolektívnom vyjednávaní pokračujú prizvaním tzv. sprostredkovateľa.

„Súhlasili sme s požiadavkou odborárov rokovať pred sprostredkovateľom a s výberom sprostredkovateľa. Vyjednávanie teda pokračuje, aj keď inou formou než doteraz a veríme, že sa napokon dohodneme,“ uviedol hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača.

01 - Modified: 2022-12-08 23:00:00 - Feat.: - Title: Vojna na Ukrajine, energie aj inflácia. Slovenský priemysel prežil turbulentný rok 02 - Modified: 2022-08-16 07:01:42 - Feat.: - Title: Zistenie HN: Predaj košickej U. S. Steel je v patovej situácii. Problémom majú byť nízke ponuky uchádzačov 03 - Modified: 2022-07-29 09:16:36 - Feat.: - Title: U. S. Steel Košice mieri k udržateľnejšej budúcnosti. 04 - Modified: 2022-07-13 10:06:35 - Feat.: - Title: Odborári apelujú na vládu, aby jej zhoršujúca sa situácia ľudí nebola ľahostajná 05 - Modified: 2022-07-17 13:32:51 - Feat.: - Title: U. S. Steel stojí pred miliardovou investíciou, ktorú si vynútil Brusel. Oceliarom zostala jediná možnosť
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
09. december 2022 02:44