StoryEditor

Druhý pilier bude aj tento rok stratový

14.04.2011, 00:00
Sporitelia druhého dôchodkového piliera prerobia aj v tomto roku. A tentoraz všetci bez výnimky.

„Očakávam, že zhodnotenie za celý rok by sa mohlo pohybovať na úrovni minulého roka,“ povedal pre HN šéf dôchodkov v spoločnosti ING Viktor Kouřil. Teda maximálne do dvoch percent. Pritom inflácia dosiahla rekordnú úroveň 3,3 percenta a ku koncu roka má byť ešte vyššia. Sporitelia tak môžu zo svojich úspor stratiť minimálne percento. 

Zviazané ruky
Skutočnosť, že výnosy jednotlivých fondov budú v tomto roku nízke, potvrdzujú aj údaje za prvé tri mesiace. Zhodnotenie v konzervatívnom, vo vyváženom a v rastovom fonde sa totiž pohybovalo od 0,13 do 0,49 percenta. Dôvodom reálneho prerábania má byť podľa DSS-iek okrem vysokého rastu cien aj kritizovaná legislatíva z dielne vlády Roberta Fica (Smer-SD), ktorá im zväzuje ruky.

V praxi to znamená, že spoločnosti „investujú“ peniaze ľudí na termínované účty bánk. „S takýmito pravidlami sa zázraky robiť nedajú. Je polovica apríla a my stále nepoznáme znenie reformy druhého piliera, ktorá by mala priniesť nápravu,“ hovorí Kouřil. Podľa ekonóma Oxys Capital Mária Blaščáka sa bez akcií zarábať nedá.

Reforma vyslobodením
Vyslobodenie by mala priniesť dlhoočakávaná reforma druhého piliera z pera ministra práce Jozefa Mihála (SaS). Tá má buď investičné pravidlá v troch už existujúcich fondoch uvoľniť, alebo vytvoriť nový rizikový fond s potenciálom vyššieho výnosu. Ako však bude vyzerať jej konečné znenie, nie je zatiaľ známe.

Zmeny by však mohli začať platiť až na jeseň. „Ak bude možnosť investovať do negarantovaných fondov, tak výnos bude porovnateľný s tretím pilierom, dokonca možno aj vyšší. Negarantovaná schéma predstavuje pre klienta najvyšší výnos, je však aj najrizikovejšia,“ dodáva predseda Asociácie DSS Peter Socha.

01 - Modified: 2004-03-25 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Eurozóna menej príťažlivá ako Japonsko
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. október 2022 18:22