TASR/Pavol Zachar
StoryEditor

Predstaviteľom komunistického režimu sa znížia dôchodky, zákon schválili poslanci

23.06.2021, 13:21
Autor:
TASRTASR
Do dôchodku sa týmto osobám nebude zarátavať obdobie rokov, v ktorom pracovali pre totalitný režim a jeho represívny aparát.

Predstaviteľom bývalého komunistického režimu a niekdajších bezpečnostných zložiek sa znížia dôchodky.

Vyplýva to zo zákona o odobratí nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu, ktorý v utorok schválili poslanci Národnej rady.

Koaliční poslanci pri legislatíve hovoria o zabezpečení spravodlivosti.

Dôchodky týchto predstaviteľov sú podľa nich vysoko nadpriemerné, zatiaľ čo dôchodkové zabezpečenie osôb, ktoré komunistická moc prenasledovala, je veľmi nízke.

Benefity odoberú aj vdovcom a vdovám

Do dôchodku sa týmto osobám nebude zarátavať obdobie rokov, v ktorom pracovali pre totalitný režim a jeho represívny aparát.

Autori zákona hovoria, že tieto osoby mali rôzne privilégiá, nadštandardné odmeňovanie, čo sa následne premietlo aj do ich dôchodkov.

Odobratie benefitov v rámci dôchodkov sa má týkať aj vdov a vdovcov po týchto osobách. Schválením zmien navrhovaných výbormi sa bližšie upravuje aj minimálna suma starobného a invalidného dôchodku.

O benefity majú prísť funkcionári, zamestnanci a príslušníci vymedzených vrcholových orgánov, organizácií a bezpečnostných zložiek komunistického režimu, "ktoré sa rozhodujúcou mierou podieľali na udržiavaní totalitného režimu porušujúceho základné ľudské práva a slobody".

Varovanie do budúcnosti

Schválením pozmeňujúcich návrhov plynúcich zo spoločnej správy z výborov sa tento okruh ešte exaktnejšie špecifikoval.

"Navrhovaný zákon postihne najmä tých, ktorí sa podieľali na riadení a výkone politicky motivovanej represie v období komunizmu, respektíve pracovali v inštitúciách a organizáciách, ktorých hlavným poslaním bolo udržať totalitný komunistický režim pri moci za každú cenu," uviedla predkladateľka návrhu Anna Andrejuvová (OĽANO).

Legislatíva má slúžiť aj ako varovanie do budúcnosti, že porušenia základných ľudských práv a slobôd zo strany akéhokoľvek režimu sa nebudú na Slovensku tolerovať.

Evidenciu týchto osôb má viesť Ústav pamäti národa. Legislatíva stanovuje i výnimky, na základe ktorých by osoby neprišli o benefity. Hovoria o osobách aktívne podporujúcich tých, ktorí vystupovali proti komunistickému režimu, ale aj o osobách, ktoré zásadne pomohli tým, ktorým hrozilo nebezpečenstvo zo strany verejnej moci.

Ďalšia sa má týkať osôb, ktorých služobný pomer bol len formálny a v skutočnosti vykonávali inú činnosť. Ide napríklad o vrcholových športovcov, ktorí boli zaradení v armádnych a policajných zložkách.

Dôchodky bývalých vrcholových predstaviteľov komunistickej moci a ich aparátu v bezpečnostných zložkách sú podľa poslancov nadpriemerné aj v porovnaní s priemernými dôchodkami.

Zákon má nadobudnúť účinnosť 5. augusta 2021.

01 - Modified: 2022-08-14 13:32:59 - Feat.: - Title: Sudcovia v Iraku nemajú právomoc rozpustiť parlament, požiadavku Sadra odmietli 02 - Modified: 2022-08-09 13:05:58 - Feat.: - Title: Zmeny dôchodkov v návrhu ústavného zákona majú byť ambicióznejšie, tvrdí odborník 03 - Modified: 2022-08-08 12:34:27 - Feat.: - Title: Pellegrini: Namiesto hier na reformy by mala vláda zlepšovať život dôchodcov 04 - Modified: 2022-08-04 08:56:41 - Feat.: - Title: SaS sa prikláňa k zefektívneniu referendovej demokracie. Žiada však začať na miestnej a regionálnej úrovni 05 - Modified: 2022-08-04 08:30:42 - Feat.: - Title: OĽaNO navrhne znížiť počet podpisov pod petíciu pre parlament na polovicu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
15. august 2022 06:29