StoryEditor

Výroba v Novákoch pokračuje, zákon to umožňuje

14.01.2010, 12:56
Autor:
TASRTASR

Pokračovanie výroby v Nováckych chemických závodov (NChZ), a. s., Nováky, ktoré sú v konkurze pre pokutu od Európskej komisie (EK) za účasť v kartelovej dohode, je v súlade so zákonnými podmienkami.

Uviedol to správca konkurznej podstaty úpadcu Miroslav Duračinský pre TASR. Dodal, že je to v zmysle zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa strategických spoločností o zmene a doplnení niektorých zákonov je správca povinný zabezpečiť, aby nedošlo k bezdôvodnému hromadnému prepúšťaniu. Odpovedal tak na otázku, na základe čoho rozhodol o pokračovaní prevádzky NChZ a z čoho vychádza, že nedôjde k prepúšťaniu zamestnancov.

Správca reagoval aj na očakávanie primátora Novák Dušana Šimka, aby NChZ, pokiaľ bude pokračovať výroba ako doteraz, riadne platili daň z nehnuteľností. Správca v tejto súvislosti informoval, že bude postupovať "striktne v zmysle príslušných ustanovení zákona o konkurze a reštrukturalizácii". Odmietol podať informáciu o tom, aké výsledky vo výrobe, či exporte dosiahla spoločnosť NChZ v minulom roku, prípadne ako by sa vyvíjala jej ekonomika bez vplyvu pokuty. Správca argumentoval, že "tieto údaje nie sú verejne dostupné". Nespresnil ani to, kedy predpokladá, že by už mohlo dôjsť k predaju tohto strategického podniku. Podľa neho "táto skutočnosť závisí od rozhodnutia príslušných orgánov oprávnených v zmysle zákona o konkurze a reštrukturalizácii uložiť záväzný pokyn na speňaženie majetku".

Pokračovať v prevádzke úpadcu NChZ odporučil v pondelok (11. 1.) novozvolený veriteľský výbor, ktorý sa v Novákoch zišiel na svojom prvom zasadnutí. Duračinský vtedy povedal, že "to znamená zachovanie prevádzky a zamestnanosti". Dodal, že sa iba oboznamuje s agendou a prevádzkou spoločnosti. Uvedomuje si dôležitosť podniku ako majoritného zamestnávateľa v regióne, významného exportéra a výrobcu chemických produktov, preto bude k akýmkoľvek rozhodnutiam pristupovať s maximálnou obozretnosťou.

V júli minulého roka EK udelila NChZ pokutu vo výške 19,6 milióna eur za účasť v chemickom karteli deviatich firiem z celej Európy. Pokuta, ktorú uložila NChZ, je pritom vôbec najvyššou spomedzi všetkých účastníkov kartelu, predstavuje jednu tretinu z celkovej sumy pokuty. Komisia tak podľa vedenia NChZ rozhodla aj napriek tomu, že dostala od manažmentu množstvo relevantných dôkazov o finančnej situácii v podniku a jeho dôležitosti pre región a Slovensko. Okresný súd v Trenčíne rozhodol 24. septembra 2009 o začatí konkurzného konania spoločnosti. Vláda SR v závere minulého roka zaradila novácku chemičku medzi strategické podniky s cieľom udržať výrobu a zamestnanosť. V prípade potreby, po ukončení konkurzu, má štát prednostné právo ju odkúpiť.

01 - Modified: 2022-08-13 22:00:00 - Feat.: - Title: Posledná šanca pre klientov skrachovaného Rapidu: Čo môžu robiť, ak im popreli pohľadávku? 02 - Modified: 2022-08-13 11:13:40 - Feat.: - Title: Francúzska top značka na Slovensku nakopila dvojmiliónové dlhy. Splatí ich len ťažko 03 - Modified: 2022-08-02 07:56:24 - Feat.: - Title: Futbalovému klubu na Považí hrozí koniec. Po rekonštrukcii štadióna ich stavebník posiela do konkurzu 04 - Modified: 2022-07-27 09:19:50 - Feat.: - Title: Česká vývojová spoločnosť spracúvajúca bioodpad Nafigate Corporation na seba podala konkurzný návrh 05 - Modified: 2022-07-27 08:42:03 - Feat.: - Title: Zvažujete konkurz? Pred úpadkom máte po novom aj ďalšiu možnosť
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
14. august 2022 02:59