Priebeh sociálneho dialógu na úrovni tripartity v minulom roku hodnotia odbory vcelku pozitívne, a to aj napriek tomu, že Slovensko neobišla svetová finančná a hospodárska kríza, ktorá rokovania komplikovala. "Za negatívny dôsledok krízy považujeme predovšetkým nezamestnanosť, ktorá v medziročnom porovnaní vzrástla z 9 na 13 percent," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Miroslav Gazdík.
KOZ v záujme riešenia hospodárskej krízy podpísal s vládou SR memorandum, v ktorom sa odbory zaviazali presadzovať v kolektívnom vyjednávaní len taký rast reálnych miezd, ktorý bude korešpondovať s produktivitou práce. "Museli sme však konštatovať, že niektorí zamestnávatelia zneužili krízu na kamuflovanie vlastnej neschopnosti, neoprávnene zadržiavali mzdy a zamestnancom dávali podpisovať vyhlásenia obmedzujúce ich práva," dodal Gazdík.
Napriek kvalite sociálneho dialógu sa odbory kriticky vyjadrili k niektorým opatreniam a krokom vlády. "Privítali sme tri balíčky vládnych opatrení na zmiernenie krízy, avšak na druhej strane sme ju upozornili, že opatrení bolo príliš veľa, niektoré boli neadresné, stali sa neprehľadnými a ťažko kontrolovateľnými. Privítali by sme vyššiu aktivitu ekonomických ministrov vlády v tvorbe rozvojových programoch na riešenie zvyšovania zamestnanosti tak, aby následky nezamestnanosti nemuselo potom riešiť len ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny," dodal viceprezident KOZ Vladimír Mojš.
Odbory ocenili prístup vlády SR, ktorá neotvorila rokovania o zmenách v Zákonníku práce navrhovaných zamestnávateľskými zväzmi. Nie sú však spokojní s úpravou výšky minimálnej mzdy o 4,1 percenta, keď KOZ navrhovala valorizáciu na úrovni 8,1 percenta.
Za tohtoročnú prioritu považujú obaja lídri KOZ znižovanie nezamestnanosti. Jedno z najdôležitejších riešení vidia v budovaní vzdelanostnej spoločnosti najmä z toho dôvodu, že nízka alebo nedostatočne kvalifikovaná pracovná sila na Slovensku násobí potenciálne riziko straty zamestnania.
KOZ v súčasnom období prechádza integračným procesom, v ktorom sa zlučujú niektoré príbuzné odborové zväzy. V súčasnosti KOZ tvorí 29 odborových zväzov, v ktorých je organizovaných približne 360.000 odborárov.