Celý európsky hutnícky segment sa ocitol v miernej agónii už pred príchodom pandémie. Sektor v zahraničí ohrozoval pokles dopytov, lacné importy z tretích krajín či drahé emisné povolenky.
Na našom trhu sa výrobcovia ocitli v ešte špecifickejšej situácii, keďže zápasili aj s neprimerane vysokými cenami energií, so zvyšujúcimi sa nákladmi na prácu či v porovnaní s inými európskymi krajinami slabou pomocou envirofondu.
To všetko boli dôvody, ktoré sa zhmotnili napríklad do vypnutia jednej z vysokých pecí v košickej hute a prepúšťania zhruba dva a pol tisíca zamestnancov.
Situácia však podľa šéfa Asociácie európskych výrobcov ocele Eurofer Axela Eggerta vyeskalovala v minulom roku, keď sa pre pandémiu prudko ochladil dopyt po výrobkoch v oblasti automotive aj v stavebníctve a výrobné fabriky tak prežívali s polovičnou produkciou.
„V minulom roku sme až do jesene zápasili s nízkymi cenami a so stagnujúcim dopytom, najskôr kvôli globálnej nadkapacite výroby ocele a protekcionistickej politike mnohých tretích krajín, neskôr kvôli pandémii,“ konštatuje hovorca košickej huty U. S. Steel Ján Bača.
Ako sa však zdá, tento rok by mali naši hutníci zažiť lepšie časy. Hovoria o tom najnovšie dáta Euroferu a zlepšenie na trhu potvrdzuje aj samotná fabrika.
Dopyt na maximách podporený injekciami
Po minuloročnom bezprecedentnom historicky najvyššom poklese dopytu o 12,6 percenta na trhu s oceľou by tento rok mal byť v znamení rastu. Predpo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.