StoryEditor

Daňový mix možno nebude

25.10.2011, 00:00
Autor:
HNHN

Nová forma financovania samospráv z daňového mixu možno nebude. Namiesto nej prišlo Združenie miest a obcí Slovenska s alternatívou, pri ktorej by im z daňových príjmov zostal vyšší podiel. Poslanci viacerých strán nevylúčili, že to podporia. „Intenzívne rokujeme s ministerstvom financií a parlamentnými stranami, ako podporiť konsolidáciu verejných výdavkov bez uplatnenia daňového mixu. Navrhli sme znížiť percento svojho príjmu z dane z príjmu fyzických osôb zo 70,3 percenta na 62 až 65 percent,“ povedal Vladimír Bajan, podpredseda ZMOS.

V hre je 150 miliónov
Pri takomto scenári by mestá a obce mohli počítať s príjmami v roku 2012 na úrovni približne 1,3 miliardy eur. Ak by prešiel pôvodný návrh ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ-DS), dostali by iba približne 1,15 miliardy. Miklošov daňový mix má samosprávam znížiť príjmy z dane z príjmu fyzických osôb. Zároveň by však mali dostávať peniaze aj z ostatných daní. Má im to posilniť finančnú stabilitu.

Koalícia je ochotná podporiť riešenie, na ktorom sa ministerstvo financií zhodne so samosprávami. „Rokovania sú konštruktívne, finálna verzia však musí byť rozpočtovo zodpovedná,“ konštatuje Martin Jaroš, hovorca ministerstva financií.

Vládne strany čakajú na kompromis
„Nevylučujeme, že daňový mix nepodporíme, nie však bez náhradného riešenia. Sme ochotní rokovať, počkáme si, ako sa samosprávy dohodnú s ministerstvom financií,“ hovorí László Solymos zo strany Most-Híd, podľa ktorého si vláda nemôže dovoliť, aby v štátnom rozpočte vznikli veľké trhliny. Rast slovenskej ekonomiky bude totiž v budúcom roku evidentne pomalší, ako sa pôvodne predpokladalo. Rokovať je ochotná aj SDKÚ-DS, ktorá aj naďalej považuje financovanie samospráv z podielu mixu daní za najstabilnejšie a najlepšie riešenie. „Keď sa ministerstvo financií dohodne so samosprávami na inom riešení, predloženie pozmeňujúceho návrhu k zákonu o financovaní samospráv je len formalitou,“ hovorí Ivan Štefanec. Ten zároveň potvrdil, že ZMOS má veľký vplyv a v poslednom období je v parlamente takmer denne.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
31. máj 2023 02:03