StoryEditor

Výhľady na budúci týždeň

06.11.2011, 23:00
Autor:
HNHN


Ole S. Hansen
Saxo Bank
Zlato podporili obnovené obavy o stabilitu eurozóny a eura. Podľa niektorých analytikov rastie pravdepodobnosť, že ECB, napriek nesúhlasu niektorých svojich členov, pristúpi k nejakému typu kvantitatívneho uvoľňovania, aby pomohla eurozóne dostať sa zo súčasnej ťažkej situácie. Reálne výnosy dlhopisov sú vo viac než polovici krajín skupiny G20 naďalej záporné, čo podporuje aktíva, ktoré nenesú žiadny úrok alebo nevyplácajú dividendy, napríklad zlato.

Zlato sa počas uplynulého mesiaca spamätávalo zo septembrového výpredaja a minulý týždeň sa mu podarilo vrátiť späť nad hladinu 1 700 dolárov, čo potešilo technických aj fundamentálnych obchodníkov, ktorí veria, že zlato má najhoršie za sebou. Počas dvoch predchádzajúcich korekcií v roku 2008 trvalo zlatu dostať sa na nové maximá šesť a pol, resp. päť mesiacov. Nedávna korekcia bola zo všetkých najväčšia, takže by pre nás bolo prekvapením, keby sme nové maximá videli pred koncom roku. Skôr je pred nami ďalšia konsolidácia a do nášho cieľa pre cenu zlata na konci roku vo výške 1 900 dolárov zostáva ešte priestor pre rast o výrazných 24 percent.
Kamil Boros
X-Trade Brokers
Hoci vystúpenie Grécka z eurozóny už bezprostredne nehrozí, situácia v eurozóne je mimoriadne vážna. Najnovší eurobalíček a ani doterajšie intervencie ECB nezabrali a výnosy z talianskych dlhopisov, ktoré budú kľúčové pre ďalší osud eurozóny, vzrástli na sekundárnych trhoch nad úroveň 6,4 %, čo je nové maximum od vstupu do eurozóny. Očakávame, že práve vývoj na európskych dlhopisových trhoch bude dominovať obchodovaniu v najbližších dňoch a pokiaľ eurozóna nepríde s ďalšími opatreniami (ktoré však problém opäť len odložia), prípadne ECB nepristúpi k masívnej intervencii na dlhopisových trhoch, tak sa môžeme dočkať pokračovania tohtotýždňovej averzie k riziku, ktorá by nepriala ani akciám, ani euru.
Milan Vaníček
J&T Banka
Očakávame, že budúci týždeň bude opätovne v znamení dlhovej krízy eurozóny a udalostí okolo Grécka. Doterajšie výstupy zo schôdze G20 sú skôr ľahko nepriaznivé, ale to sa po komentároch niektorých predstaviteľov v zmysle nevyriešených otázok gréckeho referenda dalo očakávať. Výsledková sezóna by, naopak, mohla trocha pozitívne pomôcť. Predpokladáme, že v obchodovaní bude naďalej viditeľná výrazná neistota a s tým spojená vysoká volatilita. Pri absencii jasnejšieho plánu zo strany Grécka a ďalších krokov očakávame skôr ľahko klesajúci trend. V porovnaní s uplynulým týždňom bude tento veľmi chudobný na makroekonomické dáta. Domnievame sa, že v USA sa investori zamerajú na piatkový index dôvery univerzity Michigan. V Nemecku v pondelok zverejnia priemyselnú produkciu za september, kde sa očakáva spomalenie medziročného rastu.
Ronald Ižip
Trim Broker
Rast výnosov na dlhopisoch Talianska predstavuje aktuálne asi najväčší problém eurozóny, keďže na záchranu krajiny by nestačil ani napákovaný euroval a nie veľmi presvedčivá aktivita ECB stále nedovoľuje navrátenie dôvery v dlh tretej najväčšej ekonomiky eurozóny. Taliansko tak bude opäť v centre pozornosti trhov, hlavne výnosy na 10-ročnej splatnosti, ktoré sa pohybujú nad úrovňou 6 %. Druhým najpálčivejším problémom je spomaľovanie rastu eurozóny a jej nevyhnutné smerovanie do recesie. Dáta PMI však neskončili dobre a prekvapením boli továrenské objednávky z Nemecka, ktoré za tri mesiace klesli výraznejšie len v roku 2008 a predtým po zjednotení Nemecka. Kľúčová preto bude priemyselná produkcia z krajiny.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
31. máj 2023 12:05