StoryEditor

Za všetkým je jeden projekt

22.11.2011, 23:00
Autor:
HNHN

Najúspešnejšia slovenská stavebná firma za rok 2010 vznikla len vďaka stavbe R1.


Granvia Construction je podľa prieskumu HN z hľadiska tržieb jednotkou v slovenskom stavebníctve za rok 2010. Čo vás dostalo na vrchol?
Sme projektová spoločnosť založená výhradne s cieľom realizácie projektu PPP R1. Vzhľadom na to, že tento projekt je historicky najväčším projektom v rámci Slovenskej republiky a zároveň vzhľadom na útlm ostatných veľkých stavieb sme veľmi hrdí na to, že ako stavebná skupina EUROVIA CS sme mohli úspešne realizovať tento náročný projekt. Otázka prvenstva je teda úzko spätá s realizáciou jedného veľkého projektu

Vaše tržby dosiahli v minulom roku viac ako 344 miliónov eur, v porovnaní s rokom 2009 je to nárast viac ako päťnásobný. Za všetko vďačíte jednému projektu?
Ako som už uviedol, poslaním spoločnosti je výlučne realizácia projektu PPP R1, na ostatných verejných zákazkách sa nezúčastňujeme.

Dosiahnete v tomto roku lepšie čísla?
Predpokladané výkony tohto roku sú približne na rovnakej úrovni.

Aké sú plány vašej spoločnosti na budúci rok?
Čaká nás náročná kolaudácia prvých troch úsekov medzi Nitrou a Tekovskými Nemcami a, samozrejme, dokončenie a sprevádzkovanie severného obchvatu Banskej Bystrice.

Aký vplyv bude mať podľa vás na slovenské stavebníctvo súčasná situácia v európskej ekonomike?
Ekonomická situácia v eurozóne je veľmi napätá. Dochádza k znižovaniu rozpočtových a investičných nákladov vo všetkých oblastiach. Dôležitá pre budúcnosť je však dobrá pripravenosť investičnej výstavby a nadväznosť na možnosti čerpania európskych dotácií. Správne nastavené a optimalizované projekty by mali pomôcť znovu naštartovať investičnú výstavbu a pomôcť tak slovenskému stavebníctvu k nárastu objemu zákaziek a následnému zlepšeniu zamestnanosti v tomto odvetví. Avšak, v nadchádzajúcich dvoch rokoch som skôr skeptický k možnosti radikálneho nárastu stavebných zákaziek.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
31. máj 2023 03:03