StoryEditor

Staršie kamióny viac za mýto nezaplatia

24.10.2011, 00:00
Autor:
HNHN

Starším kamiónom mýto od nového roka nezdražie. Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) už totiž nechce meniť sadzby, ktoré pripravoval niekoľko mesiacov. Jeho pôvodným cieľom bolo znížiť poplatky pre ekologickejšie autá a zvýšiť ich pre tie, ktoré viac znečisťujú. Dnes sa pohybujú na úrovni približne 0,20 eura na kilometer a je medzi nimi len minimálny rozdiel. „Vzhľadom na dynamický vývoj vnútropolitickej situácie v posledných týždňoch da sadzby nebudú meniť,“ zdôvodnil krok rezortu jeho hovorca Martin Krajčovič.

Smerovali k dohode
„Je to škoda, ale chápem to. Na to treba nielen odbornú diskusiu, ale aj politické pokrytie, keďže mýto bola vždy citlivá otázka,“ povedal Ľubomír Palčák z Výskumného ústavu dopravného. K nemu sa pripája aj prezident Česmad Slovakia Pavol Jančovič. „V spolupráci s ministerstvom a Národnou diaľničnou spoločnosťou sa tejto téme intenzívne venujeme už niekoľko mesiacov a až na drobné úpravy si myslím, že sme smerovali k dohode.“ Opozícia to však vidí inak. „Vláda v tejto situácii by už menila prijímať takéto rozhodnutia a rozhodnutie o zmene mýtnych sadzieb má dosah na hospodárstvo ako aj jednotlivé subjekty, ktoré podnikajú v oblasti dopravy,“ povedal Peter Pelegrini zo Smeru-SD.

Otváranie nožníc
Rezort dopravy o zmenách v mýtnych sadzbách rokoval spolu s autodopravcami niekoľko mesiacov. Podľa jedného z návrhov poplatok za diaľnicu pre staršie kamióny mal stúpnuť približne o 15 percent. Naopak, cena za cestu pre najekologickejšie kamióny mala zhruba o toľko klesnúť. „Je to dôležité nielen z ekologického, ale aj ekonomického hľadiska, keďže takéto motivačné kritériá okrem šetrenia životného prostredia prispievajú k obnove vozového parku, a teda aj rastu ekonomiky z hľadiska napríklad daní z príjmu a v neposlednom rade aj k udržaniu zamestnanosti,“ hovorí Jančovič. S otváraním nožníc medzi staršími a novšími autami súhlasí aj opozícia. Konkrétnejšia však zatiaľ byť nechce.

Polaček má podmienky
Naopak, Únia autodopravcov Slovenska o zmenách v sadzbách zatiaľ nechce ani počuť. „My nepripustíme žiadnu zmenu, pokiaľ sa neopravia chyby, ktoré v tom mýte stále sú, pokiaľ sa neopravia zlé účtované úseky a pokiaľ sa nevrátia peniaze autodopravcom,“ povedal jej šéf Jaroslav Polaček. Okrem zmien v mýtnych sadzbách ministerstvo uvažovalo aj znížení počtu úsekov od nového roka. Napriek pádu vlády to však presadí. „Údaje o konkrétnych úsekoch budú známe až koncom októbra,“ povedal Krajčovič. Marek Poracký

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. jún 2023 11:19