Ešte v roku 2009 generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen hovoril, že Rusko nepredstavuje hrozbu. Po okupácii Krymu a po napätí vo zvyšku Ukrajiny je situácia iná. V rozhovore Rasmussen vyhlasuje, že s Ruskom sa musí konať z pozície sily.
Zasiahne NATO v prípade, že Rusko napadne Ukrajinu?
Všetci sa zhodneme, že treba demonštrovať silné aliančné odhodlanie, aby sa zabezpečila efektívna kolektívna obrana. Tak, aby nikto ani nepomyslel na útok na spojencov NATO. Preto sme tiež posilnili stráženie vzdušného priestoru v pobaltských štátoch. Vyslali sme aj lietadlá AWACS, aby sme zlepšili dohľad nad Poľskom a Rumunskom. Badateľná je aj vyššia prítomnosť v Čiernom mori. Práve teraz skúmame, ako môžeme ešte ďalej zosilniť kolektívnu obranu.
V minulosti ste uviedli, že Česko rovnako ako ďalší členovia aliancie investuje do armády príliš málo. Čo by sme teda mali robiť?
Áno, vyzval som všetkých spojencov, aby zvýšili investície na obranu. Domnievam sa, že ruská anexia na Kryme predstavuje budíček. Nemôžeme brať bezpečnosť a stabilitu v Európe za samozrejmú. Ak máme do budúcnosti zabezpečiť efektívnu obranu, musíme investovať viac. Českej vláde som povedal, že mám obavy z dôvodu nízkej úrovni investícií do obrany. Pohybuje sa okolo jedného percenta HDP, čo je asi polovica aliančnej požiadavky. K tomu som dodal, že zvýšenie investícií sa nedá dosiahnuť z roka na rok. Štáty tiež majú zodpovednosť znižovať deficity. Navrhol som, aby bol dohodnutý dlhodobý plán, ktorý by mohol postupne zvýšiť obranné investície.
Autori: Petr Janoušek, Adéla Dražanová