TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Blíži sa rozhodnutie o minimálnej mzde na budúci rok, v hre je aj zmrazenie

12.07.2021, 11:15
Autor:
TASRTASR
Zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov majú čas dohodnúť sa na výške budúcoročnej minimálnej mzdy do štvrtka.

V lete sa rozhodne o výške minimálnej mzdy na rok 2022. Zamestnávatelia chcú zachovať automat (57 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov, pozn. TASR), avšak privítali by aj zmrazenie na tohtoročnej úrovni.

Odborári však voči tomu dôrazne protestujú, chcú minimálnu mzdu na úrovni 60 percent priemernej mzdy z roku 2020.

Zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov majú čas dohodnúť sa na výške budúcoročnej minimálnej mzdy do štvrtka (15. 7.).

Do konca mesiaca by ju potom mali predložiť rezortu práce. Ak sa nedohodnú, tripartita o nej rozhodne do konca augusta.

Analytici navrhujú zmrazenie

Ak dohoda nepadne ani na pôde Hospodárskej a sociálnej rady, podľa zákona sa výška minimálnej mzdy určí ako 57 percent priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve v roku 2020. Uviedla to hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Michaela Slivková Kirňaková s tým, že preto je zatiaľ predčasné hovoriť o výške minimálnej mzdy na budúci rok.

Tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták tvrdí, že o minimálnej mzde by chceli rokovať za zatvorenými dverami.

"Vzhľadom na pretrvávajúce nepriaznivé dosahy koronakrízy na mnohé sektory a hrozbu ďalších väčších či menších lockdownov nevidíme príliš veľký priestor pre rast minimálnej mzdy," poznamenal.

Návrh na zmrazenie minimálnej mzdy aspoň na jeden rok, ktorý priniesli analytici z INESS, podľa neho má svoje ratio.

Priemyselné zväzy chcú dodržanie automatu

Generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz zase tvrdí, že asociácia bude pri rokovaniach o minimálnej mzde apelovať na zohľadnenie napríklad situácie s nedostupnými vstupnými materiálmi, čo ich cenu rapídne zvyšuje.

"Ekonomické dosahy pandémie môžu naplno udrieť až budúci rok po tretej vlne, ktorej silu momentálne nevieme s istotou odhadnúť. Neistá je aj situácia vo svete, ktorá nás bezprostredne ovplyvňuje. Diskusia o prípadnom zvyšovaní minimálnej mzdy musí byť rozvážna," uviedol.

Priemyselné zväzy preto budú trvať na dodržaní automatu.

"Zároveň budeme požadovať zachovať odpojenie príplatkov za prácu od minimálnej mzdy a ponechať ich fixne ustanovené v sume z roka 2021. Navrhujeme tiež zachovanie výšky minimálnych mzdových nárokov podľa Zákonníka práce," dodal Lasz.

Nepoprel však, že aktuálne by bolo ideálnym riešením zmrazenie minimálnej mzdy aspoň na jeden rok. "Za minimálnu mzdu pracuje naozaj nízke percento zamestnaných, len niečo okolo štyroch percent z 2,5 milióna pracujúcich. Nie je to preto nástroj na zvyšovanie životnej úrovne," uzavrel Lasz.

Asociácia zamestnávateľských združení a zväzov sa chce takisto dohodnúť na dodržaní vlani schváleného automatu. Uviedla to hovorkyňa asociácie Miriam Filová. Číselne by tak išlo o 646 eur mesačne.

"Opakovane poukazujeme na skutočnosť, že v súčasnej situácii, v akej sa nachádzame v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19, je veľmi dôležité zodpovedne pristúpiť aj k určeniu výšky minimálnej mzdy tak, aby nedošlo ešte k väčšiemu negatívnemu dosahu na hospodárstvo, ako aj zamestnanosť," podotkla Filová s tým, že spoločným cieľom by malo byť zachovanie zamestnanosti v maximálnej možnej miere a udržanie životaschopnosti firiem.

Odborári požadujú zvýšenie

Konfederácia odborových zväzok, naopak, bude trvať na zvýšení minimálnej mzdy na 60 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov. Uviedla to hovorkyňa odborárov Martina Némethová.

Návrhy na zmrazenie či zníženie minimálnej mzdy, ktoré sa objavujú prakticky každý rok, považuje KOZ za neprijateľné.

Základným argumentom pre rast minimálnej mzdy je podľa odborárov to, že všetky prognózy pre rok 2021 a aj pre rok 2022 predpokladajú dynamický rast hospodárstva, ktorý povedie k rastu HDP ročne okolo päť percent.

01 - Modified: 2022-08-11 08:11:27 - Feat.: - Title: Mzdy v júni reálne rástli len v ubytovaní a stavebníctve, klesali v reštauráciách 02 - Modified: 2022-08-11 22:00:00 - Feat.: - Title: Lekári v čakárni? Nepripravenosť padá kompletne na OĽaNO 03 - Modified: 2022-08-09 16:45:00 - Feat.: - Title: Nový sociálny balíček: dôchodcovia dostanú od vlády lietadlo 04 - Modified: 2022-08-08 12:28:27 - Feat.: - Title: Krajniak: Sulík nás chce zatiahnuť do koaličných sporov. Zákon o dôchodkoch mali pripraviť lepšie 05 - Modified: 2022-08-04 11:38:34 - Feat.: - Title: Zamestnávatelia kritizujú zámer minimálneho vymeriavacieho základu pre zdravotné poistenie
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
16. august 2022 10:07