StoryEditor

Smer sabotuje zákon o schránkových firmách, tvrdí opozícia

05.03.2015, 11:46
Autor:
SITASITA

Poslanci Národnej rady SR Miroslav Beblavý (Sieť) a Lucia Žitňanská (Most-Híd) vo štvrtok vyhlásili, že odmietajú snahu Smeru-SD, ktorý chce podľa nich porušiť uznesenie parlamentu o vylúčení firiem s neznámymi vlastníkmi z obchodov s verejným sektorom.

Napriek jasnému uzneseniu parlamentu, že registrovať skutočných vlastníkov musia všetci, ktorí získavajú peniaze z verejných zdrojov, Smer podľa opozičných poslancov do návrhu zákona o registri konečných užívateľov výhod zahrnul len verejné obstarávania a obmedzil vymáhateľnosť zákona.

Pod tlakom

Verejnosť by sa pri navrhnutom znení zákona napríklad nedozvedela, kto stojí za firmou Prefto a profituje na zdravotnom poistení v poisťovni Dôvera. Parlament schválil uznesenie vlani 3. decembra popri novele zákona o verejnom obstarávaní, ktorá by mala znemožniť schránkovým firmám s neznámymi vlastníkmi získavať verejné zákazky.

"V decembri minulého roka sme predložili jednoznačné uznesenie parlamentu a Smer ho pod tlakom verejnosti a škandálov v zdravotníctve prijal," uviedol Beblavý.

"Budeme trvať na jeho dodržaní, keďže jasne uložilo vláde pripraviť návrh zákona, ktorým sa vytvorí verejný register užívateľov konečných výhod týkajúci sa všetkého narábania s verejnými prostriedkami a verejným majetkom, nielen nákupov podľa zákona o verejnom obstarávaní," vyhlásil Beblavý. Verejné obstarávanie podľa neho pokrýva len zákazky štátu a samospráv na základe zákona o verejnom obstarávaní.

Žitňanská povedala, že za uznesenie parlamentu hlasovalo 115 poslancov a premiér Robert Fico aj predseda parlamentu Peter Pellegrini sa ním už tri mesiace zaštiťujú ako dôkazom snahy o hľadanie skutočného riešenia korupčných problémov. "V zákulisí však už pracujú na jeho vykostení," uviedla.

Okrem zúženia na verejné obstarávanie je podľa nej problémom aj to, že zákon podmieňuje kontrolu pravdivosti údajov v registri predložením dôkazov o ich falošnosti. "Pri schránkových firmách mávame pochybnosti a indície, nie dôkazy. Kontrola preto musí byť realizovaná aj pri tom, ak sú vážne pochybnosti, nielen skalopevné dôkazy," dodala Žitňanská.

Vláda poverila prípravou návrhu zákona o registri konečných užívateľov výhod Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) a ten ho má predložiť do 31. marca.

Vážne dopady na verejné financie

Podpredseda ÚVO Andrej Holák (Smer-SD) podľa Beblavého nakoniec v rozpore s doterajšími konzultáciami predložil návrh, podľa ktorého sa boj so schránkovými firmami má týkať len nákupov tovarov, služieb a verejných prác podľa zákona o verejnom obstarávaní a nemá sa týkať verejného zdravotného poistenia, nakladania s verejným majetkom, investičných stimulov, eurofondov či iných dotácií.

Nemá sa dokonca týkať ani nákupov, ktoré majú výnimku z verejného obstarávania. Toto riešenie podporili na stretnutí pracovnej skupiny aj poslanci Smeru, ktorí mali zastupovať parlament pri príprave zákona.

Beblavý tvrdí, že svojvoľnosť Smeru bude mať vážne dopady na verejné financie. Najväčšie vyciciavanie slovenského zdravotníctva podľa poslanca nejde cez verejné obstarávanie, ale cez dve cyperské schránkové firmy, ktoré vlastnia poisťovňu Dôvera.

Ako dodal, poisťovňa nielenže hospodári s viac ako miliardou eur ročne z verejného zdravotného poistenia, ale si z neho len v roku 2013 odliala do schránkových firiem viac ako 100 mil. eur nad rámec štandardného zisku.
 

01 - Modified: 2007-04-02 15:05:00 - Feat.: 0 - Title: SMK po výmene vedenia ostane spoľahlivým partnerom opozície
01 - Modified: 2023-03-27 15:11:45 - Feat.: - Title: Smer podal trestné oznámenie na členov vlády. Ministrov podozrieva zo sabotáže 02 - Modified: 2023-03-26 13:42:01 - Feat.: - Title: Skorší termín volieb by schvaľovanie zákonov neovplyvnil, tvrdí Šipoš 03 - Modified: 2023-03-26 11:56:54 - Feat.: - Title: Smer je preferenčne najsilnejšou stranou na Slovensku, ukázal prieskum Focusu 04 - Modified: 2023-03-25 20:55:51 - Feat.: - Title: KDH upozorňuje na hrozbu nevyužitých peňazí z Európskej únie, žiada vládu, aby konala 05 - Modified: 2023-03-25 15:28:00 - Feat.: - Title: Predstavitelia kubánskej opozície v Španielsku vyzvali Kubáncov na neúčasť vo voľbách, štát začal kampaň
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. marec 2023 02:13