StoryEditor

Rast slovenskej ekonomiky ťahá hlavne náš dominantný sektor

05.06.2015, 11:55
Autor:
TASRTASR

Rast slovenskej ekonomiky sa v 1. štvrťroku tohto roka zrýchlil. Hlavným zdrojom rastu bol najmä export. Vo svojom aktuálnom komentári to konštatujú analytici Národnej banky Slovenska (NBS).

Z údajov, ktoré dnes zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR, vyplýva, že rast slovenskej ekonomiky sa za prvé tri mesiace tohto roka medziročne zrýchlil o 3,1 percenta. "Tempo rastu je v súlade s predikciou NBS, takže nepredstavuje dôvod na zmenu očakávaní tohtoročného výhľadu ekonomiky," konštatovali analytici centrálnej banky.

Pod rast hrubého domáceho produktu (HDP) sa pritom podľa analytikov podpísal najmä export. "Vplyv domáceho dopytu na medzikvartálny rast HDP bol nulový a vplyv zásob záporný," informovali analytici NBS.

Zároveň uviedli, že domáci dopyt začiatkom tohto roka neprispel k rastu slovenskej ekonomiky. "Zostal na úrovni minulého štvrťroka, čo je negatívnym prekvapením najmä vzhľadom na nízkoinflačné prostredie, pozitívny vývoj na trhu práce, nízke úrokové sadzby, rozbehnuté financovanie veľkých investícií z verejných a európskych zdrojov," konštatovali. Medzikvartálny útlm domáceho dopytu po siedmich kvartáloch nepretržitého rastu považujú ale za krátkodobý.

Ako ďalej vyplýva z komentára, o korekcii rastu z minulého štvrťroka možno hovoriť pri fixných investíciách, ktoré medzikvartálne poklesli o 1,1 percenta. "Výstavba diaľnic bola v predchádzajúcom štvrťroku v národných účtoch zaznamenaná s vysokým prírastkom, preto návrat 1. kvartálu do takzvaných normálnych koľají spôsobil pokles celkových investícií," doplnili analytici NBS.

Na druhej strane sa ale podľa nich nádejne "rozbehli" investície do bývania, podporené úvermi, zvýšili sa aj investície firiem a živnostníkov do dopravných zariadení. "Preto nie je dôvod meniť predikciu rastu investícií na rok 2015," zdôvodnili.

Do áut pritom investovali aj samotné slovenské domácnosti, čo podporilo celkovú spotrebu, ale oslabené maloobchodné tržby sa tým podľa analytikov vykompenzovali len čiastočne.

"Medzikvartálny rast súkromnej spotreby sa v 1. štvrťroku spomalil na 0,3 percenta. Údaje o skromnom raste súkromnej spotreby nasvedčujú tomu, že domácnosti svoje disponibilné zdroje veľmi opatrne rozpúšťali v maloobchode a službách, a to aj napriek tomu, že ich optimizmus a vyhliadky do budúcnosti sa zlepšili," doplnili analytici NBS s tým, že viac ako spotrebu ľudia obmedzili svoje investície. Dôkazom toho je, že domácnostiam sa zvýšili úspory a vklady v bankách.

01 - Modified: 2023-09-22 13:31:04 - Feat.: - Title: Kto chráni Slovákov, aby nepadli do bahna platobnej neschopnosti 02 - Modified: 2023-09-19 12:45:37 - Feat.: - Title: "Útek" pred dlhom ho akurát zvýši. Čo robiť, keď nezvládate splácať hypotéku? 03 - Modified: 2023-09-18 11:46:06 - Feat.: - Title: Komentár Petra Kažimíra: Dúfam, že stačilo 04 - Modified: 2023-09-18 10:18:40 - Feat.: - Title: Kažimír rast sadzieb nevylučuje. Ak už svoj vrchol dosiahli, zostanú tam dlho, tvrdí 05 - Modified: 2023-09-15 09:42:00 - Feat.: - Title: V pondelok by mal pokračovať súdny proces s guvernérom NBS Kažimírom, čelí obvineniu z korupcie
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
24. september 2023 13:17