Chlieb, maslo, mlieko, či kuracie prsia. Za klasiku, ktorú si pravidelne dávame na obed, sme pred pár desiatimi rokmi zaplatili viac, ako je tomu dnes. Kým kedysi sme za takýto nákup zaplatili viac ako 60 korún, dnes nás stojí 13,5 eura. Pracujeme však naň menej – a to až o tretinu. Kedysi sme museli v práci stráviť na splatenie podobného „menu“ viac ako tri hodiny, dnes je to iba hodinka. Vyplýva to z najnovšej analýzy Poštovej banky.
Slováci dnes zarábajú až osemkrát viac, ako pred revolúciou. Priemerný zárobok bol vtedy niečo cez tritisíc korún, minulý rok sa pohyboval vo výške 858 eur. Neznamená to však, že si dnes dokážeme kúpiť aj porovnateľne viac tovaru. Spolu s platmi totiž rástli aj ceny. Tie sa rovnako vyšvihli smerom nahor až o osemnásobok. Pozrime si príklad chlieb. Pred revolúciou sme zaň zaplatili štyri koruny a pár halierov, dnes nás vyjde jedno euro a tridsať centov. Napriek tomu však naň pracujeme približne rovnako dlho – necelú štvrť hodinku.
Pokiaľ sa však chceme pozrieť na to, či zarábame skutočne viac, ako pred revolúciou, je potrebné vziať si vývoj reálnej mzdy, ktorá sa počíta ako nominálna mzda očistená o infláciu. Prvýkrát sa tak peňaženky Slovákov naplnili viac ako za éry socializmu až v roku 2007, a to tiež iba o tri percentá. Minulý rok však už bola reálna mzda vyššia o 13 percent. „Znamená to, že priemerne zarábajúci Slovák si v súčasnosti môže zo svojho zárobku dovoliť kúpiť viac tovarov a služieb ako pred 26 rokmi. Z tohto uhľa pohľadu vyplýva, že sa máme v priemere lepšie ako pred revolúciou,“ uvádza analytička Poštovej Banky Jana Glasová.
V porovnaní s predošlým režimom ušetríme najviac na elektronike. Napríklad na farebný televízor museli kedysi Slováci pracovať 83 dní. Dnes nám stačí na kúpu moderného LCD televízora odpracovať jeden týždeň, vyplýva z analýzy Poštovej banky. Podobný cenový osud postretol aj ďalšie domáce spotrebiče - napríklad chladničku, ale aj automobily. Naopak, omnoho viac dnes zaplatíme za byty.
Celý článok si môžete prečítať v stredajších Hospodárskych novinách.