Až 168 miliárd eur. Toľko ročne stráca Európa na daňových podvodoch. Najviac peňazí pritom mizne na dani z pridanej hodnoty. A práve zamedzenie únikov na DPH má byť podľa informácií HN jednou z priorít slovenského predsedníctva v Rade Európskej únii. To štartuje už v júli tohto roka.
Jednotné pravidlá
Podvodníkom by sme mali klepnúť po prstoch zjednotením daňových pravidiel v Európe. V hre je pritom viacero spôsobov, ako sa to dá dosiahnuť. Ideálne riešenie by bolo, keby podnikateľ, ktorý vyváža svoj tovar do zahraničia, neplatil DPH v cudzine, ale doma – hovorí managing partner poradenskej spoločnosti Grant Thornton Slovensko Wilfried Serles. Napríklad slovenská firma by pri dodaní tovaru do Česka zaplatila českú DPH, ale zdanenie by prebehlo na Slovensku. Slovensko by tak vyberalo daň pre Česko, ktorému by ju následne previedlo, vysvetľuje Serles.
Čítajte viac: Daňové úniky má v Európe riešiť Slovensko
Právo veta
Úspech Slovenska pri presadzovaní jednotného európskeho boja proti daňovým podvodníkom však stojí na vratkých nohách. Pri téme daní totiž platí, že jednotlivé štáty únie majú právo veta. Aj jedna krajina tak môže celú tému zmiesť zo stola. „Rokovania sú preto jedny z najťažších,“ hovorí ekonomická poradkyňa zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Lívia Vašáková.
Momentálne sú pritom daňové úniky v Bruseli jednou z najväčších tém, tvrdí vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik. „Aj preto vlani komisia vyzvala členské štáty, aby znížili daňové úniky. Spolu s Maltou a Lotyšskom je Slovensko jedna z krajín, ktorým sa to podarilo.“ Za posledné tri roky sa podľa posledných údajov rezortu financií podarilo vďaka boju s daňovými podvodmi nahnať do štátneho rozpočtu 1,6 miliardy eur.