560 miliónov eur. Presne o túto sumu sa za jeden štvrťrok znížilo celkové zadlženie Slovenska. Dlh krajiny tak klesol prvýkrát po dvoch rokoch.
Dôvod prudkého poklesu je jasný. V prechádzajúcom období si štát požičal "do zásoby" a potom sa už takmer vôbec nezadlžil. "V treťom kvartáli bola len minimálna emisná aktivita, naopak Slovensko malo splatné dlhopisy a štátne pokladničné poukážky," vysvetľuje analytik X-Trade Brokers Kamil Boros.
Minister financií Peter Kažimír má dôvod na radosť. Dlh Slovenska klesol po dvoch rokoch.
V porovnaní s hrubým domácim produktom klesol dlh z 58,1 na 57,2 percenta. Ostáva tak stále nad hranicou, kedy je minister financií povinný predložiť vyrovnaný rozpočet. Takzvaná dlhová brzda sa však aktivuje až po koncoročných údajoch, ktoré budú známe o tri mesiace.
Boros predpokladá, že do konca roka bude pokles dlhu pokračovať a dosiahne 54,5 percenta HDP. Štát mal totiž v októbri splatné dlhopisy až vo výške 1,5 miliardy eur. O tieto peniaze sa dlh zníži.
Ak by sa tieto prognózy naplnili, rezort financií sa vyhne tvrdším sankciám. Tie prichádzajú až od hranice 55 percent.
Ako funguje dlhová brzda Po potvrdení koncoročného dlhu Slovenska vyplývajú pre ministra financií nasledovné sankcie: - ak dlh prekročí hranicu 50 percent HDP, musí predložiť správu parlamentu, kde vysvetlí výšku dlhu a návrhy na jeho zníženie - po prekonaní 53 percent vláda predkladá opatrenia na zníženie dlhu a zároveň sa znížia vláde platy na úroveň predchádzajúceho roka - ak je dlh väčší ako 55 percent, vláda musí viazať tri percentá výdavkov a predložiť rozpočet, v ktorom nerastú výdavky - toto pravidlo platí aj pre rozpočty obcí a krajov - nad hranicou 57 percent musí predložiť vyrovnaný alebo prebytkový rozpočet, platí to aj pre rozpočty obcí a krajov - ak dlh prekročí 60 percent, musí vláda požiadať parlament o dôveru |