Slováci sa v porovnaní s krajinami Európy do podnikania nehrnú. Kým na Slovensku by si vlastný biznis, ako kariéru, vybralo len 26 percent ľudí, za hranicami je to oveľa viac. Priemerne chce v Európskej únii podnikať až 45 percent obyvateľov. Vyplýva to z analýzy stavu malého a stredného podnikania, ktorú zverejnilo ministerstvo hospodárstva. Jeho súčasťou je totiž aj hodnotenie Európskej komisie.
Podnikať sa neoplatí
Tam však zlé správy nekončia. Len 21,7 percenta Slovákov si totiž myslí, že sa robiť biznis skutočne oplatí. Dôvodov je viacero. Medzi najčastejšie patrí nedostatok peňazí a prístup k nim. S tým majú problém najmä menšie podniky s počtom zamestnancov do 250.
Nedostatkom pri štarte je často aj absencia dobrej podnikateľskej myšlienky. Práve tá je pritom pri vlastnom biznise veľmi dôležitá. Bez dobrej či inovatívnej myšlienky majú totiž firmy často problém uspieť na trhu. „Na Slovenskú je dlhodobo zaznamenávané vysoké percento zánikov podnikov, ktoré je jedným z najvyšších v krajinách Európske únie,“ píše sa ďalej v správe.
Za hranicami sú podmienky priaznivejšie
Európska komisia nám teda radí upraviť nepriaznivé podmienky pre „poctivých“ podnikateľov, ktorí neuspeli a chceli by začať odznova. Problémom je podľa nej napríklad extrémne dlhý čas potrebný pre ukončenie podnikania. A to štyri roky, čo je dvojnásobok priemeru európskych štátov.
Vysoké sú ďalej aj náklady súvisiace s ukončením podnikania. Tie u nás predstavujú 18 percent z majetku dlžníka, teda o 80 percent viac, ako priemer v zahraničí, píše sa v analýze.