Škrty belgickej KBC priniesli ďalšiu obeť. Po odpredaji poľských, slovinských či ruských spoločností prišla na rad aj nemecká KBC Bank. Dôvodom je plnenie podmienok, na ktoré sa finančná skupina zaviazala počas vrcholiacej krízy. Na revanš dostala od štátu sedem miliárd eur, ktoré má splatiť do konca roka 2020.„KBC chce zlepšiť svoje podnikanie a povesť. Dohoda s novými majiteľmi len potvrdzuje, že nám záleží na kontinuite poskytovania služieb, zamestnancoch aj zákazníkoch,“ konštatoval generálny riaditeľ KBC Group Johan Thijs.
Zbohom rizikám
Ozdravný plán bol belgickej skupine schválený koncom roka 2009. So štátom sa dohodla na predaji svojich rizikových aktív. Za obeť mali padnúť viaceré bankové a poisťovacie aktivity. Zameriavať sa mala na maloobchod, a to najmä v strednej a vo východnej Európe. „Pri užšom zameraní, tak z regionálneho, ako aj z produktového hľadiska, je pre ňu ľahšie optimalizovať svoje podnikanie a byť omnoho efektívnejšou,“ vysvetľuje pre HN analytik J&T Banky Milan Lávička.
Aktuálne prišla na rad nemecká banka. Podľa analytika Across Wealth Management Radoslava Kasíka však KBC Group stratu výraznejšie nepocíti. „Z hľadiska aktív ide zhruba o jedno percento bilancie skupiny, teda necelé tri miliardy eur,“ upozorňuje s tým, že nemecká banka sa sústreďovala najmä na úverovanie stredných podnikov a správu majetku bonitnejších klientov. Ak predaj „odklepnú“ regulátori, Belgičania získajú sto miliónov eur.
Slováci sú kľúčoví
Pod belgickú finančnú skupinu pritom patrí aj ČSOB pôsobiaca na Slovensku. Škrty by sa jej dotknúť nemali.
„V stratégii KBC z minulého roka boli Slovensko a ČSOB definované ako kľúčová a trvalá investícia, čo aj naďalej platí,“ pripomína hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová.
Rovnaký názor má aj analytik. „ČSOB je na Slovensku a v Česku dostatočne etablovaná, predstavuje trhovú štvorku. Zároveň má tento región stále dostatočný rastový potenciál,“ hovorí Radoslav Kasík. Okrem našej krajiny sa chce KBC sústreďovať na belgický, český, maďarský a bulharský trh. Ostáva jej predať banku v Antverpách a sedemmiliardový dlh splatiť do konca roka 2020.