StoryEditor

HTC stráca trh. Zatvoril fabriku

25.10.2013, 00:01
Reportéri chceli vidieť výrobu smartfónov vo fabrike HTC, no namiesto zamestnancov ich čakali iba zatvorené dvere.

Reportéri agentúry Reuters chceli vidieť výrobu smartfónov vo fabrike HTC, no namiesto kmitajúcich zamestnancov ich čakali iba zatvorené dvere. Taiwanská spoločnosť totiž dočasne zatvorila jednu zo svojich štyroch výrobných prevádzok v meste Taoyuan, a dokonca sa ju chystá predať. Výrobné kapacity sa tak zmenšia asi o pätinu. Dôvodom je klesajúci dopyt po smartfónoch tejto značky a problémy s hospodárením.

Škrtáme

Spoločnosť sa však snaží za každú cenu utajiť, čo sa deje za jej dverami. Vedenie poprelo, že nejaká z tovární je zatvorená alebo sa chystá na predaj. Marketingový šéf firmy Ben Ho čiastočne priznal zníženie kapacít až po nátlaku spomínaných novinárov z agentúry. „Ako každý výrobca, aj my musíme optimalizovať výrobu na základe dopytu. Ak je dopyt vyšší, zapojíme viac kapacít. Keď je nižší, pracujeme s nižším počtom liniek,“ priblížil Ben Ho, ktorého citovala agentúra Reuters. Podľa jej zdrojov má HTC problém s cash flow, teda nezarába peniaze. Podľa analytikov je zatváranie fabrík zúfalým činom. „Keď už kvôli cash flow zatvárajú fabriku, tak to už je veľmi zlé. Ak by mali zlý cash flow vinou nejakého zlého manažérskeho rozhodnutia alebo účtovnej chyby, riešili by to inak,“ vysvetľuje analytik Tomáš Menčík z Cyrrusu. HTC totiž spojila výrobu z dvoch fabrík do jednej a jednu, tú v Taoyuane, sa rozhodla zatvoriť. Ani ostatné fabriky však nebežia na sto percent. HTC takto skrátila mesačnú výrobnú kapacitu zo 4,5 milióna smartfónov na 3,5 milióna.

 

Nechceme HTC

Taiwanská firma prežíva veľmi ťažké časy. Pred niekoľkými týždňami po prvýkrát ukončila štvrťrok so stratou. Problémom je nízky dopyt po ich smartfónoch. „HTC ide stratégiou širokej palety modelov, ktoré sú dostupné rovnako v lacných, ale aj drahších verziách, avšak aktuálne stráca na oboch frontoch,“ myslí si analytik Ivor Lehoťan z Capital Markets. Uvedenie jeho vlajkovej lode, modelu HTC One, navyše zatienila konkurenčná premiéra. V ten istý deň totiž predstavila svoju vlajkovú loď aj spoločnosť Samsung. „HTC patrila k prvým hráčom na tomto trhu, no teraz o nej takmer nepočuť. To znamená, že v tomto prípade zlyhal marketing,“ vysvetľuje analytik Menčík. HTC bola dokonca istý čas jednotkou na americkom trhu. „Podľa mňa, na uchyľovanie sa k zatváraniu fabrík je neskoro. HTC už ide o hlavu,“ dodal.

Podľa odborníkov by sa mala HTC čo najskôr poobzerať po strategickom partnerovi. Žiadna banka totiž takejto firme nepožičia peniaze. „V tejto situácii by im pomohla aliancia s operátorom, ako to urobili napríklad Apple a China Mobile,“ navrhuje jedno z možných riešení analytik Radim Dohnal zo Saxo Bank. Podľa neho zatiaľ nie je reálny scenár predaja či vzkriesenie tržieb a predaja.

Postreh HN

„Zatloukat, zatloukat, zatloukat,“ hovorí sa. V HTC sa tohto hesla držia do bodky. Každá pravda však raz vypláva na povrch. A zo skrine HTC sa začali sypať kostlivci práve teraz. Účtovníci už museli priznať, že nemajú v rukáve žiadne eso, ktorým by vyčarovali zisk, a nie stratu, ako v ostatnom štvrťroku. A to, že sa firma uchýlila k ukrajovaniu z výrobných liniek a ešte sa to rozhodla udržať ako tajomstvo, je jednoducho zúfalé. Nielenže dokázali dva roky tajiť, že o jej telefóny už nikto nestojí, ešte do očí klamali novinárom, že žiadna fabrika nie je zatvorená. Do poslednej chvíle tajili aj to, že ich vlastní zamestnanci vynášali z firmy citlivé informácie.

Investorov, a vlastne celý svet, informácia o strate a problémoch HTC šokovala. Čo je zvláštne, pretože isté náznaky tu boli. Alebo si naozaj nikto nevšimol, že HTC sa za dva roky znížil podiel na trhu z 24 na tri percentá, a že firma na burze stratila vyše polovice svojej trhovej hodnoty?

Nemôžeme ani tušiť, čo všetko sa skrýva za dverami tejto taiwanskej firmy. Jej šéf Peter Chou vraj sedí do noci v kancelárii s vývojárskym tímom, aby vymysleli niečo prevratné. To je skutočne niečo, čo by potrebovali, no čo potrebujú ešte viac, je predať to. Ak sa to nepodarí, HTC si musí počkať, kým narazí na dno, kde sa pripojí k vrakom Nokie a BlackBerry. A podľa toho, aký spád nabrali udalosti za posledné týždne, sa tam môže ocitnúť už koncom tohto roka.

01 - Modified: 2005-08-08 05:53:21 - Feat.: 0 - Title: Počítačové vírusy sa Slovensku vyhýbajú
01 - Modified: 2022-10-14 22:00:00 - Feat.: - Title: Rekonštrukcia pamiatky v Košiciach: Fabrika, ktorá povstala z popola 02 - Modified: 2022-08-11 13:19:52 - Feat.: - Title: Kia vyrobila v prvom polroku 164 300 automobilov a vyše 230-tisíc motorov 03 - Modified: 2022-07-07 15:02:28 - Feat.: - Title: Trochu ako zombie. Slávna značka sa vracia s novým smartfónom 04 - Modified: 2020-03-14 21:51:06 - Feat.: - Title: Strmý pád z výšin. Prečo spoločnosť HTC opustilo šťastie? 05 - Modified: 2019-10-01 08:21:46 - Feat.: - Title: Možno sme vyrobili aj vaše auto. Takto sa z plechu stane Hyundai pre celú Európu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. január 2023 13:06