Obaja pracujú viac či menej pre štát. Jedni priamo, druhý sprostredkovane cez mestá či obce. Obaja sú tak platení z verejných peňazí. A opäť v prípade oboch sú ich mzdy pod slovenským priemerom. Jedna vec ich však odlišuje. Jedni majú v budúcom roku našliapnuté k vyšším mzdám, zatiaľ čo tí druhí na ne zrejme môžu zabudnúť. Takáto je realita 60-tisíc učiteľov a 350-tisíc úradníkov.
Aj na vyššie platy pedagógov si rezort financií Petra Kažimíra vytvoril v budúcoročnom rozpočte rezervu. Mohli by tak dostať aspoň časť zo zatiaľ nevyužitých 400 miliónov eur. S úradníkmi sa však pri jej čerpaní nepočíta. Takéto je predbežné rozhodnutie ministerstva financií pod vedením Petra Kažimíra (Smer-SD).
Kažimír zvažuje, že učitelia by mohli dostať v roku 2015 o päť percent viac, ako majú v súčasnosti. Ich priemerný plat by tak mohol stúpnuť zo súčasných 850 eur na 892 eur. „Ďalšie veľké rokovania týkajúce sa platov budú 30. októbra,“ povedal šéf školských odborov Pavel Ondek.
Čítajte viac:
Otázky platov v štátnom rozpočte
Anketa HN - Ako hodnotíte návrh budúcoročného rozpočtu?
Na otázku, prečo má dostať pridané práve táto skupina zamestnancov, pritom rezort nereagoval. Odkázal len, že vyjednávania stále pokračujú. A zrejme nebudú jednoduché. Pre zamestnancov štátnej a verejnej správy totiž odbory žiadajú o osem percent viac. „Za ostatné roky stratili 10 percent zo svojej mzdy. Zaslúžia si preto aspoň čiastočne dorovnať platy,“ povedal viceprezident Konfederácie odborových zväzov Stanislav Manga.
Odborníci však varujú – akákoľvek valorizácia by mohla byť v rozpore s ústavným zákonom o dlhovej brzde. Potvrdil to šéf Inštitútu INEKO Peter Goliaš s tým, že by sa zvýšil cielený deficit. Ten momentálne rezort odhaduje na úrovni 1,98 percenta.