StoryEditor

Česi sa boja úniku dát viac ako my. S tabletom tam do práce nechoďte

07.02.2014, 13:27
Autor:
pjpj

Pokiaľ si chcete zobrať do práce vlastný tablet či počítač, na Slovensku s tým budete mať menší problém ako v Česku. Podľa prieskumov spoločnosti Intel sú zamestnávatelia pri zavádzaní takzvaného trendu BYOD (Bring your own device = prines si vlastný počítač) stále priveľmi opatrní.

Veľké množstvo súkromných zariadení totižto stále nespĺňa požiadavky na firemnú bezpečnosť a správu IT,“ vraví Evžen Pavlovský, obchodný manažér spoločnosti Intel pre strednú a východnú Európu. Dopĺňa, že podniky majú najväčší strach majú z bezpečnostných incidentov, z úniku firemných dát ako aj dĺžky prípadných opráv.

K obratu nepríde

Využívať svoj vlastný počítač či tablet aj pre pracovné účely mohli v Českej republike v minulom roku zamestnanci malého počtu firiem a výrazný zlom podľa prieskumu spoločnosti Intel nenastane ani v roku 2014.

Zatiaľ, čo až polovica svetových firiem, najmä v Spojených štátoch, malo v úmysle v roku 2013 umožniť zamestnancom využívať ich vlastné počítače a tablety aj v práci, európske firmy sú v prijímaní konceptu BYOD zdržanlivejšie. V krajinách strednej Európy to bolo v priemere len dvanásť percent. Maďarsko (18 percent) a Česká republika (14 percent) sú nad priemerom. Ten znižuje Slovensko (9,8 percenta) a Poľsko (7,5 percenta. Informácie o opatrnom postupe stredoeurópskych firiem v oblasti BYOD priniesol prieskum spoločnosti Intel zorganizovaný medzi 726 stredoeurópskymi firmami.

Sme konzervatívni

Okrem existujúcich podporovateľov najväčší potenciál ďalšej podpory konceptu BYOD v prieskume spoločnosti Intel vykázali firmy v Poľsku (19 percent) a v Českej republike (10 percent). Najkonzervatívnejšie ku konceptu BYOD pristupujú slovenské spoločnosti, kde viac ako 82 percent opytovaných manažérov IT BYOD nepodporuje a ani sa nechystá podporovať  v najbližšom období.

Stredoeurópske spoločnosti dôkladne zvažujú všetky pre a proti, ktoré by BYOD prinieslo. V súčasnosti sú firmy veľmi zdržanlivé, pretože množstvo skromných zariadení zamestnancov stále nespĺňa požiadavky firiem na bezpečnosť a správu IT,“ tvrdí Evžen Pavlovský.

Medzi hlavné dôvody prečo je zapojenie zamestnaneckých počítačov zo strany IT profesionálov prijímané s rešpektom, patria celosvetovo otázky firemnej bezpečnosti. „Koncept BYOD je nepochybne významným zásahom do firemnej infraštruktúry najmä kvôli masívnemu zapojeniu mobilných platforiem, ktoré sú v súčasnej dobe len ťažko zlúčiteľné s bezpečnostnými štandardami firiem,“ dodáva Evžen Pavlovský.

 

01 - Modified: 2023-04-25 08:00:00 - Feat.: - Title: Toto vidí hacker, keď sa dostane do tvojho počítača. Pozri si desivé video, po ktorom si na internete budeš dávať väčší pozor 02 - Modified: 2023-02-20 07:00:00 - Feat.: - Title: Vyspelé civilizácie vo vesmíre hľadáme zle. Fyzici tvrdia, že môžu používať čierne diery ako kvantové počítače 03 - Modified: 2023-02-03 03:10:01 - Feat.: - Title: Najlacnejší z drahých. Tento tablet zastúpi zápisník aj počítač 04 - Modified: 2023-01-26 12:14:22 - Feat.: - Title: Priniesol do servisu počítač, zabudol si z neho vymazať detské porno. Mal ich pre vlastnú potrebu, reagoval vyšetrovateľom 05 - Modified: 2022-10-25 07:20:31 - Feat.: - Title: Apple sa už chystá na predaj nových najvýkonnejších tabletov. Majú čip ako MacBooky
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. máj 2023 15:55