„Moja dcéra minula len na jedinú aplikáciu dohromady 2600 dolárov. Tieto peniaze odišli z mojej bankovej karty bez toho, aby som o tom vedela.“ Aj takúto sťažnosť na spoločnosť Apple dostala americká Federálna obchodná komisia od obyvateľky USA. Išlo pritom iba o jednu z viac ako 37-tisíc podobných sťažností amerických rodičov, ktorých deti bez ich vedomia použili veľké peniaze na nákup a mikroplatby v mobilných aplikáciách.
Vyplatení rodičia
Apple sa nakoniec s obchodnou komisiou dohodol, že rodičom vráti 32,5 milióna dolárov. Týmto prelomovým rozhodnutím sa vyhne hrozbe dlhej súdnej bitky. „Vyplatíme každého jedného,“ potvrdil dohodu v maili adresovanom zamestnancom šéf technologického gigantu Tim Cook (na snímke).
Spoločnosť podľa obchodnej komisie nezabránila tomu, aby deti používali na nákup aplikácií a mikroplatieb v rôznych mobilných hrách bankové účty nič netušiacich rodičov. Okrem vyplatenia pokuty musí Apple najneskôr od 1. apríla pýtať povolenie priamo od majiteľa karty, že sa z nej môžu sťahovať peniaze za mikroplatby.
Práve z aplikácií sa pritom stáva obrovský biznis. Len za minulý rok dosiahli príjmy zo sťahovania súborov cez službu App Store okolo 13 miliárd eur. Vedenie Federálnej obchodnej komisie verí, že tento trest odradí spoločnosť od podobných praktík v budúcnosti. „Je to víťazstvo tých ľudí, ktorých poškodili neférové účty Applu,“ uviedla šéfka komisie Edith Ramirezová.
Najdôležitejší segment
Odborníci sú však presvedčení, že technologické firmy takáto dohoda od pokračovania spomínaného biznisu neodradí. Aplikácie sa totiž postupne stávajú ich najdôležitejším segmentom. „Samotný Apple má z aplikácií 40-percentný zisk. Dohodnutý trest je preto pre spoločnosť veľmi nízky a určite jej nezabráni, aby v obchodovaní s aplikáciami naďalej pokračovala,“ pripomenul pre HN Ondrej Macko, šéfredaktor časopisu PC Revue.