StoryEditor

Bezplatný roaming narobí aj škody

03.04.2014, 00:06
Autor:
pejpej
Operátori v dovolenkových destináciách môžu doplatiť na rozhodnutie Bruselu

Ak Brusel zruší poplatky za roaming pre všetkých operátorov v únii, niektorí na to môžu doplatiť. Tvrdí to bývalý šéf Telekomunikačného úradu SR Branislav Máčaj. Poskytovatelia mobilných služieb v niektorých európskych krajinách totiž podľa neho potrebujú príjmy z poplatkov od turistov.

„Týka sa to napríklad krajín, ako sú Grécko alebo Cyprus,“ upozornil Máčaj.

Nápor dovolenkárov

Práve krajiny v južnej Európe totiž zažívajú v lete nápor dovolenkárov. A to má, pochopiteľne, vplyv aj na tamojšie telekomunikačné siete. Operátori preto musia do nich investovať viac peňazí, aby vydržali aj počas letnej sezóny. Vtedy totiž v dovolenkových destináciách telefonuje podstatne viac ľudí ako v zime.

„Ak by operátori mysleli len na svojich tradičných zákazníkov, ktorí žijú v krajine, sieť by bola nastavená inak,“ poznamenal Máčaj. Telekomunikačné spoločnosti pritom podľa neho využívajú na investície aj príjmy z roamingu.

Slabina v regulácii

Hoci zákazník po návrate zo zahraničia platí faktúru svojmu operátorovi, ten musí podľa Máčaja podstatnú časť odviesť svojmu partnerovi v danej krajine. Hoci bývalý šéf nášho Telekomunikačného úradu považuje krok únie k zrušeniu poplatkov za roaming za správny, upozorňuje aj na slabiny. „Regulačná politika Bruselu nezohľadňuje špecifiká v niektorých krajinách.“ To sa však netýka Slovenska. U nás je totiž počas celého roka relatívne stály počet ľudí, ktorí využívajú služby mobilných operátorov.

22. máj 2022 02:51