StoryEditor

Krajiny lákajú zahraničných filmárov. Súboj sa vyostruje

30.08.2013, 00:00

Pred desiatimi rokmi predstavilo Maďarsko systém daňových úľav pre filmárov, ktorí sa u nich rozhodnú natáčať. Odvtedy maďarský filmový priemysel prekvitá. Od roku 2009 v krajine zahraniční filmári natočili 175 filmov. Len za prvých sedem mesiacov tohto roka to pritom bolo už 23 filmov. "Jedným z hlavných dôvodov, prečo k nám filmári prichádzajú, sú, samozrejme, daňové úľavy. Silnou stránkou Maďarska je však aj kvalifikovaná pracovná sila, know-how a lokácia. Budapešť je veľmi prispôsobivé mesto, ktoré sa pravidelne využíva ako náhrada za množstvo iných miest," vysvetľuje maďarský producent Daniel Kresmery. Tento rok je pritom pre našich južných susedov mimoriadne úspešný. Brad Pitt tu natáčal film Svetová vojna Z, Bruce Willis zase piaty diel Smrtonosnej pasce. Príchod zahraničných štábov rozhýbal aj tamojší filmový priemysel. V súčasnosti má totiž Budapešť až päť filmových štúdií vrátane najmodernejších Korda Studios a Origo Film Studios.

Česko nemalo na výber
Najväčším konkurentom pre Maďarsko je pritom Česká republika. Tá bola dlhodobo obľúbenou destináciou pre zahraničných filmárov. Po zavedení stimulov v Maďarsku však Česká republika o svoje výsostné postavenie prišla, čo následne pocítila aj štátna kasa. Kým v roku 2005 zahraničné filmové štáby minuli v Českej republike 311 miliónov eur, o päť rokov neskôr to bolo len necelých 40 miliónov. Aj česká vláda preto v roku 2010 zaviedla systém stimulov. "Producent má možnosť požiadať o vrátenie až 20 percent z peňazí preukázateľne minutých za české výrobky a služby a ďalších až 10 percent z prostriedkov vynaložených na časť platov filmového štábu," vysvetľuje Aleš Borovan z portálu Borovan.cz. Tento krok rozhodne zabral. V tomto roku totiž filmári plánujú u našich západných susedov natočiť 20 filmov a minúť by mali viac ako 150 miliónov eur. To je takmer trikrát viac ako vlani. Problémom je však limit štátnej pomoci. Česká republika má totiž v tomto roku pre filmárov k dispozícii len necelých 20 miliónov eur. Napriek tomu sa Praha na nedostatok záujmu zatiaľ nemôže sťažovať. Aktuálne tam producent Ridely Scott natáča film Child 44, točí sa tu aj seriál Borgiovci alebo dánsky televízny seriál 1864.

Bojujú aj ďalšie krajiny
Do súboja o zahraničných filmárov sa pritom zapojili aj ďalšie európske krajiny. Vlani zaviedlo 20-percentné stimuly Chorvátsko, vďaka čomu sa v krajine natáčal seriál Hra o tróny. Rumunsko chce svoju verziu filmárskych stimulov zaviesť koncom tohto roka. Výhodou tejto krajiny sú však nízke náklady, čo prilákalo Terryho Gilliama s jeho novým filmom The Zero Theorem.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. september 2023 04:10