EPH patrí medzi kandidátov na kúpu 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach. V akom štádiu sú rokovania o vašom prípadnom vstupe do spoločnosti?
Túto transakciu sledujeme a komunikujeme s Enelom a jeho poradcami. Situácia v Slovenských elektrárňach je však komplikovaná. Spoločnosť buduje jadrovú elektráreň, no nemá garancie výkupných cien. Trhové ceny elektriny sú pritom veľmi nízke. Práve otázka financovania projektu v Mochovciach komplikuje proces predaja podielu v spoločnosti. Jej riešenie neleží len na majoritnom akcionárovi, ale aj na štáte.
V minulosti ste potvrdili, že dokážete komunikovať so slovenskou vládou. Podarilo sa vám získať akcie v pološtátnych podnikoch SPP a SSE. Môže to pre vás byť výhodou v boji o elektrárne?
Podiely, ktoré sme na Slovensku kupovali, sme získali od zahraničných akcionárov, nie od vlády. V oboch prípadoch sme v spoločnostiach pri našom vstupe zlepšili postavenie štátu. Vláda nastavila pomerne náročné podmienky, za akých transakcie schválila, respektíve ich neblokovala. Naše vzťahy so štátom sú v týchto podnikoch na úrovni akcionárskej spolupráce. Nič viac. Fakt je, že bez detailnej diskusie s Enelom a slovenskou vládou nie je možné dospieť k efektívnemu riešeniu. Momentálne sme iba v počiatočnej fáze rokovaní s Enelom a so štátom sme doteraz nerokovali vôbec. Predkladáme určitú víziu, ktorá má podľa nás v súvislosti s budúcnosťou spoločnosti logický význam. Zatiaľ však nemáme ohlas z druhej strany.
Aká je vaša vízia?
Ešte je priskoro sa k tomu bližšie vyjadrovať. Znovu však zopakujem, že dôležitou otázkou je, kto dokončí jadrové...
Zostáva vám 85% na dočítanie.