StoryEditor

Za zlato núkajú Kremnici zábavný park

28.01.2014, 23:00

Ihriská, lanovky či divadlo. To všetko ponúka obyvateľom Kremnice spoločnosť Ortac resources so sídlom na Britských Panenských ostrovoch. No nie zadarmo. Firma si dala pre vybudovanie centra, ktorý nazvala Šturecland, jednu podmienku – čaká, že ľudia budú súhlasiť s ťažbou zlata neďaleko od mesta.

 

 

Mesto a občianske združenie Kremnica nad zlato však nechcú o bani ani počuť. Boja sa, že ťažba zničí životné prostredie. „Naša ponuka je otvorený dialóg, ale niektorí občania a samospráva dialóg odmietajú,“ povedal riaditeľ Ortacu pre Slovensko Viktor Pomichal.

Primátorka Kremnice Zuzana Balážová má však na vec jasný názor. Ako tvrdí, zo strany Ortaca ide len o hru. Podľa nej totiž chceli postaviť zjazdovku na príliš strmých kopcoch či kúpalisko nad štôlňami. „Nič z toho nie je možné,“ doplnila Balážová.

Zatiaľ firma získala len ložisko zlata. O tom, či bude môcť aj ťažiť, má rozhodnúť banský úrad v Banskej Bystrici.

Firma napriek odporu plánuje v tomto roku investovať v Kremnici milión eur. Peniaze majú ísť na environmentálne štúdie či prevádzku pobočky spoločnosti, ktorá zamestnáva 17 ľudí. Ortac tvrdí, že ak by realizovali celý projekt, prácu by si našlo približne 300 zamestnancov.

 

Chcú začať v malom

Odporcovia však tvrdia, že mesto baňu 25 rokov po zatvorení štôlní nepotrebuje. „Ťažba zlata neďaleko miest nemá opodstatnenie nikde vo vyspelom svete,“ tvrdí predseda OZ Kremnica nad zlato Ľuboš Kürthy. Argumentuje aj tým, že po obnovení ťažby by sa znížila aj hodnota pozemkov a domov ľudív meste.

Napriek výhradám je spoločnosť pripravená v tomto roku začať s ťažbou aspoň v malom. Projekt počíta len s tým, že baníci budú pracovať len pod zemou v už vykopaných štôlňach. „Keby sa začala hlbinná ťažba, zamestnali by sme ďalších 8 až 15 pracovníkov,“ povedal Pomichal. Ani s menšou podzemnou ťažbou však nesúhlasí mesto ani OZ.

Dôležitý spôsob ťažby

Ak by firma chcela ísť ešte do väčšieho projektu, dôležitý by bol spôsob, akým bude ťažiť. Podľa zákona totiž banský úrad v niektorých prípadoch musí rešpektovať odmietavý postoj mesta. „V prípade ťažby takzvanou metódou kyanidového lúhovania má mesto právo veta,“ potvrdil právnik Jozef Šuchta.

Detaily projektu zatiaľ nie sú známe. V Ortacu sú presvedčení o tom, že ťažbu dokážu realizovať aj bez toho, aby poškodili životné prostredie. Firma prebrala licenciu pred štyrmi rokmi ešte od predchádzajúceho vlastníka – spoločnosti Tournigan. Podľa súčasných cien zlata je hodnota ložiska viac než jedna miliarda eur.

01 - Modified: 2005-12-23 18:14:00 - Feat.: 0 - Title: Burzoví analytici rakúskych bánk privítali rozhodnutie privatizačnej komisie SR
01 - Modified: 2024-11-22 13:51:51 - Feat.: - Title: Poľská centrálna banka pokračuje v nákupoch zlata 02 - Modified: 2024-11-22 08:23:45 - Feat.: - Title: Ceny zlata pokračujú v raste, smerujú k najlepšiemu týždňu za posledný rok 03 - Modified: 2024-11-21 18:29:36 - Feat.: - Title: Blanár našiel nového konzula v Európe a teraz mieri do Južnej Ameriky. Diplomatické úsilie ničí transakčná daň 04 - Modified: 2024-11-21 11:11:20 - Feat.: - Title: Cena zlata pokračuje už štvrtý deň po sebe v raste. Nahor ju ťahá najnovšia eskalácia napätia na Ukrajine 05 - Modified: 2024-11-19 08:32:51 - Feat.: - Title: Cena zlata vzrástla, dosiahla týždenné maximum. Podporilo ju najmä oslabenie dolára
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
24. november 2024 19:19