StoryEditor

Bratislava ukázala realitný megaprojekt storočia. Za 200 miliónov (vizualizácia)

23.10.2014, 12:42
Autor:
redred
V centre Bratislavy vyrastie nový megaprojekt. Aj s modernou autobusovou stanicou

Bratislavčania už vedia, kedy sa dočkajú novej autobusovej stanice na Mlynských Nivách. Developerská spoločnosť HB Reavis ukázala realitný projekt storočia, ktorého celkové náklady majú byť približne dvesto miliónov eur.

Megastavba v centre Bratislavy má poskytnúť aj obchody, služby, ale aj 30-poschodovú administratívnu budovu. Nová autobusová stanica má mať dve podzemné a päť nadzemných podlaží. Začiatok výstavby je naplánovaný na január 2016. Stavba by mala byť ukončená v roku 2019. „Tento dátum je orientačný, presný termín závisí od doby získania všetkých potrebných povolení,“  povedala pre HNonline.sk Marketing manager Želmíra Zelenayová.

Celková prenajímateľná plocha je bezmála 29-tisíc m2.

Predaj budov a pozemkov v okolí autobusovej stanice na bratislavských Mlynských Nivách schválili mestskí poslanci ešte koncom roka za 2,6 milióna eur. Súčasťou predaja je objekt na Svätoplukovej ulici, ďalšia budova na Mlynských Nivách, ako aj priľahlé a zastavané pozemky.


Nekonečný developerský príbeh

Pôvodne sa malo začať s výstavbou prvej etapy Twin city, teda dočasnej autobusovej stanice v rámci takmer 11 hektárového projektu ešte v roku 2008, developerská spoločnosť však začiatok prác presunula už niekoľkokrát. „Prvý návrh novej autobusovej stanice sme pripravovali už v roku 2005 a prvú žiadosť o záväzné stanovisko sme na magistrát podávali v roku 2007. Dokumentáciu nám vtedy mesto vrátilo. Potom prišla kríza a my sme boli nútení prehodnotiť obsahovú náplň riešeného územia, ako aj koncepciu a etapizáciu výstavby,“ skonštatovala Zelenayová.

Prvé plány spoločnosti boli veľkolepé: Areál Twin City sa mal rozprestierať na oboch stranách ulice Mlynské nivy, pričom ju prekryje a integruje do svojho areálu. Zaberie priestory súčasnej autobusovej stanice, ako aj areál bývalej najväčšej výrobnej haly závodu Kablo, v ktorej sa kedysi spaľovali palivá a roztápali technické plasty.

Nachádzať by sa tu malo nové nákupné centrum, administratívne priestory, hotel, okolo 1 200 bytov, obchodné mosty alebo móla, priestory pre voľnočasové aktivity ako fitnescentrá, tržnica, malé alternatívne divadlo či libresá, v podzemí sa počíta s výstavbou parkovacích miest pre niekoľko tisíc áut.


Takto vyzerá autobusová stanica v Bratislave dnes. Snímka: TASR/Š. Puškáš

Realita je taká, že HB Reavis len nedávno naštartovala výstavbu južnej časti Twin City. Ide hlavne o ulice Karadžičova, Továrenská a Mlynské Nivy. Na začiatok pribudnú tri administratívne budovy a nesôr vežiak na križovatke.

Kvôli stanici bude pri SNS pohrebníctvo

Zaujímavosťou je, že sa zmena bratislavského centra dotkne aj mimoparlamentnej Slovenskej národnej strany (SNS), ktorá sa bude zrejme deliť o priestory v budove na Šafárikovom námestí s bratislavským pohrebníctvom Marianum. To sa totiž musí pre projekt Twin City zo Svätoplukovej ulice vysťahovať.

01 - Modified: 2006-11-28 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Zadržali neonacistov
01 - Modified: 2022-06-25 17:35:10 - Feat.: - Title: Nové Apollo v Bratislave napreduje. Desaťtisíce metrov plochy si už rezervovalo IBM 02 - Modified: 2022-06-17 03:38:16 - Feat.: - Title: HB Reavis mení pohľad na real estate a plánuje na svojich trhoch výrazne rásť 03 - Modified: 2022-05-13 09:18:42 - Feat.: - Title: Je lepšie kúpiť byt alebo podiel v realitnom fonde? Investor hovorí o výhodách a rizikách 04 - Modified: 2022-05-03 11:23:45 - Feat.: - Title: Vallo skritizoval nový stavebný zákon: Hlavné mesto môže stratiť kontrolu nad rozvojom 05 - Modified: 2022-02-21 05:38:44 - Feat.: - Title: Najvyššiu budovu Európy nájdeš vo Varšave. Za mrakodrapom Varso Tower stoja známi Slováci
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
07. október 2022 23:58