Policajný vyšetrovateľ objasnil mená obvinených zo sprenevery pri privatizácii Slovenských elektrární. Pre HN to potvrdila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová. „Vyšetrovateľ rozšíril obvinenie v tej istej veci ďalším štyrom osobám, členom dozornej rady – Romanovi H., Miroslavovi S., Elene B. a Janke B. pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom,“ povedala. Na obvinenie ako prvý upozornil denník SME na svojom webe.
Hospodárske noviny pred dvomi týždňami informovali o tom, že medzi obvinenými je aj bývalý riaditeľ Vodnej elektrárne Gabčíkovo Ladislav Gáll. Dnes nám túto informáciu potvrdila polícia s tým, že obvinený je viac ako trištvrte roka.
Od júna polícia preveruje, či Slovenské elektrárne porušili povinnosti pri správe cudzieho majetku. Okrem toho sa má prešetrovať aj skresľovanie hospodárskych čísel.
Najnovšie obvinenia prišli takmer rok po tom, čo Národná kriminálna agentúra spravila raziu v závodoch Slovenských elektrární.
Od marca už však vodnú elektráreň vlastní štát. Vzal si ju po tom, čo bratislavský krajský súd anuloval zmluvy o prenájme s talianskym energetickým koncernom Enel. Vodohospodárska výstavba deň pred rozhodnutím vypovedala zmluvu kvôli tomu, že elektrárne vraj neplnili záväzky.
Prevádzka Vodnej elektrárne Gabčíkovo bola spísaná tromi zmluvami. Zmluva o prevádzke zaručovala Slovenským elektrárňam 35 percent z výnosov z predaja elektriny.
Zvyšných 65 percent platia štátnemu podniku Vodohospodárska výstavba spolu s piatimi miliónmi ročne za využívanie vodnej elektrárne.
Spoločnosť, ktorá aktuálne predáva svoj šesťdesiatpercentný podiel v Slovenských elektrárňach, mala podľa dohody Gabčíkovo v prenájme na tridsať rokov. Slovenské elektrárne za predčasné ukončenie zmlúv žiadajú od štátu vyše polmiliardové odškodné.
Chronológia kauzy Vodnej elektrárne Gabčíkovo
Jún 2002
Prvá vláda Mikuláša Dzurindu schválila privatizáciu Slovenských elektrární bez začlenenia majetku Gabčíkova.
Marec 2006
Dohoda o presune Gabčíkova z majetku Slovenských elektrární na štátny podnik Vodohospodárska výstavba. Gabčíkovo musí byť podľa zmluvy s Maďarskom z roku 1977 vo vlastníctve štátu. Vodohospodárska výstavba musí za prevod vlastníctva zaplatiť elektrárňam 150 miliónov eur počas 30 rokov.
Apríl 2006
Enel získal 66 percent akcií elektrární za 840 miliónov eur. Štát si ponechal 34 percent akcií. Súčasťou privatizácie je zmluva o prevádzke Gabčíkova počas 30 rokov.
November 2013
Prvostupňový súd zamietol žalobu o neplatnosť zmluvy o prevádzke Gabčíkova.
Jún 2014
Polícia začala vyšetrovať Slovenské elektrárne pre porušenie povinnosti pri správe cudzieho majetku.
December 2013
Národná kriminálna agentúra vykonala raziu v závodoch Slovenských elektrární.
9. marec 2015
Vodohospodárska výstavba odstúpila od zmluvy o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo z dôvodu neplnenia zmluvných záväzkov zo strany elektrární (odkladanie generálnych opráv turbín).
10. marec 2015
Krajský súd v Bratislave vyhlásil zmluvu o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo za neplatnú pre nevypísanie tendra na jej prevádzku. Štát na základe vypovedania zmluvy o prevádzke Gabčíkova z decembra 2014 prevzal kontrolu nad elektrárňou.
Apríl 2015
Slovenské elektrárne žiadajú odškodnenie za predčasné zrušenie zmluvy o prevádzke Gabčíkova. Premiér Robert Fico potvrdzuje, že predaj 66-percentného podielu Slovenských elektrární bude obštruovať. Jeden zo záujemcov, český ČEZ, svoj záujem o podiel ochladzuje.
28. apríl 2015
Fico vracia úder. Od Slovenských elektrární ide pýtať takmer pol miliardy eur.
14. október 2015
Polícia v kauze obvinila päť bývalých štátnych manažérov, jedným je bývalý riaditeľ Vodnej elektrárne Gabčíkovo Ladislav Gáll.