StoryEditor

Vážny chce zvýhodniť prenájmy. Cez daňové úľavy

28.10.2013, 23:00
Tisícky majiteľov bytov by mali platiť z príjmov z prenájmu nižšie dane ako v súčasnosti.

S takýmto návrhom prichádza podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny (Smer-SD). Vlastníci bytov sa tak môžu po novom dočkať bonusu za to, že ich prenajímajú. Zatiaľ totiž majú oslobodených len prvých päťsto eur príjmu.

Politici chcú prenájmy podporovať, aby sa ľudia mohli jednoduchšie a rýchlejšie presunúť za prácou do iného mesta. Vážny už kvôli tomu oslovil aj rezort financií. „Ministerstvo v úzkej spolupráci s podpredsedom vlády bude hľadať riešenie na podporu rozvoja nájomného bývania,“ odkázal šéf tlačového odboru rezortu Radko Kuruc.

 

Pomohli by paušálne výdavky

Odkedy by zvýhodnenie malo platiť, nie je jasné. Novinka by však mohla konečne odštartovať aj náš trh s prenájmami. Ich počet na Slovensku v posledných rokoch klesol o pätinu. Zatiaľ čo ešte v roku 2010 ich bolo vyše 64-tisíc, vlani prenajímali vlastníci len 51-tisíc bytov.

Podpora nájmov zo strany štátu je podľa Zdena Kezmana z Bratislavskej bytovej kancelárie dobrý nápad. Pomohlo by však aj to, ak by sa vrátili paušálne výdavky pre nájomcov. Majitelia bytov si vďaka nim mohli ešte vlani odpočítať od príjmu z nájmu 40 percent.

O túto výhodu však už vlani prišli a podľa nového zákona si môžu z príjmu odpočítať len 500 eur. Ak si chcú znížiť dane o väčšiu sumu, musia svoje výdavky spojené s prenájmom daňovému úradu presne podložiť dokladmi. „Určite by trhu pomohlo, keby sa vrátili paušálne výdavky. Účtovníctvo bolo jednoduché, teraz musí nájomca prácne sledovať svoje náklady,“ upozornil Kezman.

 

Zaostávame za Západom

Slovensko pritom výrazne zaostáva v počte nájomných bytov za zahraničím. Napríklad v Nemecku je podľa Vážneho analýzy takmer polovica bytov na trhu na prenájom. A to aj vďaka podpore so strany štátu. U nás je podľa odhadov európskeho štatistického úradu podiel nájomných bytov len približne 8 percent. Sme na tom podobne ako ďalšie postkomunistické krajiny v regióne. Je to najmä preto, že ľudia dostali po páde socializmu byty za veľmi výhodné ceny, a tak ani nemali motiváciu hľadať podnájmy. Situácia sa však mení a pre mladých ľudí je čoraz náročnejšie kúpiť si vlastný byt.

„Aj organizácia OECD nám odporučila podporu nájomných bytov. V zahraničí je to bežné, u nás však systém podpory prakticky nefunguje,“ analytik Tatrabanky Boris Fojtík. Aj podľa prognostika Slovenskej akadémie vied Vladimíra Baláža má podpora nájmov zo strany štátu svoj zmysel. „Je to dôležité najmä kvôli mobilite práce, teda ochote presťahovať sa za novým zamestnaním,“ poznamenal Baláž.

01 - Modified: 2005-08-11 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Haluzina na štiepky
01 - Modified: 2022-08-01 09:15:09 - Feat.: - Title: Ústavný súd prijal sťažnosť poslanca Smeru Vážneho pre odvolanie z čela Sociálnej poisťovne 02 - Modified: 2022-06-09 09:31:56 - Feat.: - Title: Ako na bojisku. Valné zhromaždenie Biotiky poznačili hádky, jeho závermi sa zrejme budú zaoberať aj súdy 03 - Modified: 2022-06-06 08:04:44 - Feat.: - Title: Dedička po známom politikovi bojuje o svoje práva vo farmafirme. Hovorí o absolútnej ignorácii zo strany vedenia 04 - Modified: 2020-09-09 21:03:32 - Feat.: - Title: Vážny končí. Novým šéfom Sociálnej poisťovne bude Káčer 05 - Modified: 2020-09-09 15:10:27 - Feat.: - Title: Vláda odvolala Vážneho, novým šéfom Sociálnej poisťovne bude človek od Valla
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
23. september 2023 09:08