StoryEditor

Žiga prežil pokus o odvolanie. Hlasovalo iba 34 poslancov

11.12.2015, 10:39
Autor:
redredTASRTASR
Poslanci dnes v parlamente odvolávali ministra životného prostredia Petra Žigu.

Minister životného prostredia Peter Žiga (Smeru-SD), ktorý dnes na pôde Národnej rady SR čelil opozičnému pokusu o odvolanie, zostáva vo funkcii. Za jeho zosadenie z vládneho postu pre kauzu obstarania kompy cez Dunaj hlasovalo len 37 členov snemovne zo 107 prítomných.

Svojho ministra podržali všetci prítomní poslanci vládnej strany Smer-SD. Za odvolanie Žigu hlasovali len opoziční členovia parlamentu.

V odôvodnení návrhu na odvolanie opoziční poslanci uviedli, že štátny podnik Vodohospodárska výstavba uzatvoril 26. júna 2015 zmluvu o poskytovaní služby so spoločnosťou Ponton City, a. s. Jej predmetom je poskytovanie dopravy na trase Vojka-Kyselica na vodnom diele Gabčíkovo. "Zmluva je podpísaná na 15 rokov bez reálnej možnosti jej skoršieho ukončenia. Priebeh verejného obstarávania a znenie samotnej zmluvy sú dôkazom manipulácie verejného obstarávania a významných škôd pre štát," tvrdila opozícia a pripomenula, že do júna 2015 prevádzkoval spojenie medzi obcami so svojím plavidlom štátny Slovenský vodohospodársky podnik.

Poslanci tiež uviedli, že súčasťou súťažných podmienok boli požiadavky, ktorých cieľom bolo odradiť prípadných iných záujemcov. Opozícia zároveň tvrdila, že víťaz tendra je prepojený so Smerom-SD. "Na valnom zhromaždení Ponton City, a. s., zastupovala oboch akcionárov tejto spoločnosti osoba, ktorá je spoluvlastníčkou firmy RHK REAL, s.r.o., spolu s ministrom obrany Martinom Glváčom (Smer-SD). Overovateľkou zápisnice z tohto valného zhromaždenia bola ďalšia spoluvlastníčka firmy RHK REAL. Táto overovateľka bola v minulosti aj konateľkou Agentúry Smer, s.r.o., ktorej jediným vlastníkom je strana Smer-SD," uvádza argumenty opozícia. Glváč už viackrát zdôraznil, že od roku 2006 s akoukoľvek osobou nepodniká.

Žiga v reakcii oponoval, že štát v prípade kompy neprišiel o jediné euro a nikto nič neukradol. "Návrh na moje odvolanie aj s odôvodnením je zrkadlom Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý je obchodne prepojený s finančnou skupinou J&T. V návrhu sú klamstvá, polopravdy a konštrukcie. Slúži to len na prezentáciu pána Matoviča. Vôbec ma neprekvapuje, že to prichádza teraz, Igor Matovič sa riadi heslom 'čím horšie - tým lepšie'. Návrh sa snaží nabudiť dojem, že niekto mal niečo ukradnúť. Je to ale výmysel, nikto nič neukradol, štát neprišiel o jediné euro," povedal Žiga.

Podľa ministra je to príbeh o tom, že jediný, kto reálne pomohol občanom šiestich obcí dotknutých výstavbou Vodného diela Gabčíkovo, je táto vláda a konkrétne Vodohospodárska výstavba. "Starostovia novú kompu privítali a vedia, že útoky sú len politikárčením," povedal Žiga.

Minister odmietol, že by bolo verejné obstarávanie na prevádzku kompy zmanipulované. "Vo vestníku bolo zverejnené oznámenie 3. novembra 2014, v európskom vestníku o deň neskôr. Teda štyri mesiace pred začiatkom súťaže bolo jasné, že sa ide obstarávať nová kompa. To je dosť času sa na súťaž pripraviť. Súťažné podklady boli zverejnené 20. februára 2015 a v európskom vestníku 23. februára 2015," pripomenul. Žiga tiež poukázal na otvorené mediálne zdroje, články o chystanej novej kompe sa začali objavovať už koncom roka 2013.

"Podľa opozície je dôkazom manipulácie aj podmienka zloženia miliónovej zábezpeky. Od januára 2013 platí nová legislatíva týkajúca sa verejného obstarávania. Miliónová zábezpeka sa dáva preto, aby sa súťaží nezúčastňovali rôzni špekulanti," vysvetlil Žiga.

V poriadku je podľa neho aj požiadavka na kapitána I. triedy, čo je podľa opozície zbytočné. "V žiadnom prípade nejde o diskrimináciu. Na Slovensku je 84 kapitánov II. triedy a 539 kapitánov I. triedy," zdôraznil. Šéf envirorezortu zároveň poprel, že cena za služby kompy bude v konečnom dôsledku vyššia ako 25 miliónov eur. "Zmluva hovorí, že sa táto suma nemôže prekročiť," deklaroval.

Žiga tiež pripomenul, že inicioval trojnásobnú kontrolu celého procesu. "Ministerská kontrola, kontrola Úradu pre verejné obstarávanie a obrátil som sa aj na Najvyšší kontrolný úrad. Oba úrady vedú nominanti súčasnej opozície," povedal s tým, že ministerská kontrola vyhodnotila postup pri verejnom obstarávaní ako súladný so zákonom.

01 - Modified: 2007-12-04 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: OMV skúma operácie MOL-u
01 - Modified: 2022-10-05 17:48:18 - Feat.: - Title: Kontroverzná téma v parlamente. Poslanci debatovali o návrhu zakázu vyvesovania dúhových vlajok 02 - Modified: 2022-10-05 16:29:57 - Feat.: - Title: Do programu schôdze parlamentu pribudol návrh na skrátené konanie o úprave rozpočtu 03 - Modified: 2022-10-05 16:42:29 - Feat.: - Title: Platy zdravotníkov sa zvýšia. Poslanci v stredu schválili návrh z dielne rezortu zdravotníctva 04 - Modified: 2022-10-05 14:51:55 - Feat.: - Title: Dostál má pochybnosti o návrhu o hmotnej zodpovednosti politikov 05 - Modified: 2022-10-05 08:50:45 - Feat.: - Title: Poslanecký prieskum v Slovenskom pozemkovom fonde sa uskutoční počas októbra
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. október 2022 00:06