Preprava rezervovaného objemu plynu na Ukrajinu cez plynovod Vojany-Užhorod, ktorý sa využíva pre dodávky plynu z Európskej únie na Ukrajinu, prinesie slovenskej strane, teda prepravcovi plynu Eustream, za päť rokov 300 miliónov dolárov. Povedal to člen manažmentu ukrajinskej spoločnosti Naftogaz Jurij Vitrenko pre tlačovú agentúru Interfax.
Robert Fico otočil tok plynu zo Slovenska na Ukrajinu spolu s ukrajinským premiérom Jaceňukom.
"Rezervácia plynovodu Vojany - Užhorod za päť rokov prinesie eustreamu zhruba 300 miliónov amerických dolárov. Investície do realizácie projektu by mohli byť na úrovni zhruba 8 miliónov amerických dolárov. Je to teda vzájomne výhodný projekt. Slovensko dostane veľký balík peňazí a my získame plyn z Európy, ktorý je lacnejší ako ten ruský aj po podpísaní ‚zimného‘ balíčka," povedal.
Ukrajinská strana sa však naďalej pohráva aj s myšlienkou využitia reverzného toku kapacitne širšieho prepojenia so Slovenskom cez Veľké Kapušany. Podľa Vitrenka by totiž umožnenie reverzného toku cez tento dopravný kanál disponujúci až štyrmi plynovodmi znamenalo taktiež výhody. A to nie len pre Slovensko a Ukrajinu, ale aj pre ďalšie krajiny, najmä na juhu Európy.
Ako však pokračoval, umožnili by aj prípadnú pomoc s dodávkami plynu do Poľska. „Stres testy ukázali, že ak by boli ruské dodávky plynu do Poľska zastavené, krajina by musela čeliť nedostatku plynu. Prečo nikto nehovorí o možnosti, že by sme odoberali plyn zo Slovenska a ďalej ho dodávali do Poľska, Rumunska či Maďarska... Toto by nielen umožnilo zvýšiť energetickú bezpečnosť, ale tiež by to zvýšilo likviditu na trhu,“ konštatoval pre ukrajinský Interfax Vitrenko.
Stopercentným vlastníkom Eustreamu je firma SPP Infrastructure, v ktorej má Slovenský plynárenský priemysel ovládaný štátom 51-percentný podiel a 49-percentný podiel Slovak Gas Holding B.V., ktorý vlastní česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH).