Spustenie bankovej únie môže odhaliť slabiny bankového sektora. Môže to byť príležitosť pre Rusov vstúpiť na európsky bankový trh, hovorí Arnold.
Sberbank je pološtátna ruská banka. Dotkla sa vás krymská kríza a udalosti na Ukrajine?
V tomto momente treba povedať, že táto kríza neovplyvnila náš biznis v Európe. Vnímam to z ekonomickej, a nie politickej perspektívy. Dôkazom napredovania našej banky je aj to, že sme koncom minulého mesiaca získali syndikovaný úver od 15 medzinárodných bánk zo Spojených štátov, z Európy a Ázie vo výške 350 miliónov eur. To potvrdzuje ich dôveru v nás. Samozrejme, denne sledujem správy o situácií na Ukrajine. Náš biznis, ako jednej z najväčších bánk vo svete, však naďalej beží normálne. Nezmenili sa ani očakávania od nášho akcionára. No nemám krištáľovú guľu.
V súvislosti s krízou na Ukrajine sa hovorí, že Moskva sa bude snažiť zvyšovať svoj vplyv v Európe, a to aj na jej finančných trhoch.
Žiadne politické tlaky necítim. Sberbank v Európe chce robiť seriózne bankovníctvo bez ohľadu na politickú situáciu. Ukazuje to aj zloženie najužšieho výkonného tímu pre Európu. Sú v ňom ľudia z Rakúska, Maďarska či Británie. A jeden Rus. Ak by chcel Kremeľ cielene zvyšovať svoj politický vplyv cez finančné trhy v Európe, určite by tento tím obsadil Rusmi. Okrem toho, ruská centrálna banka vlastní v Sberbank iba 50 percent akcií, druhú polovicu má vyše 240-tisíc investorov, domácich a zahraničných.
Zdá sa však, že ruskí bankári by mohli expandovať do Európy. Vlani to ohlásil Igor Kim. Očakávate, že ruské banky sa budú orientovať na Európu?
Môžeme očakávať, že v najbližších rokoch budú aj iné bankové skupiny expandovať do Európy. Príležitosti sa ukážu po pripravovaných stresových testoch bánk v eurozóne, ktoré sú súčasťou príprav na bankovú úniu. Pravdepodobne sa zistí, že niektoré európske bankové skupiny budú potrebovať doplniť kapitál a predávať svoje aktíva. Práve to bude príležitosť, či už pre banky z Ruska alebo z Ázie.