Situácia okolo predaja podielu v Slovenských elektrárňach sa zamotáva. Štát, ktorý je zároveň menšinový vlastník podniku, vypovedal tým istým elektrárňam zmluvu o prenájme Vodného diela Gabčíkovo. A to cez svoju ďalšiu firmu Vodohospodársku výstavbu. Práve z Gabčíkova majú pritom elektrárne dôležité výnosy. Takýto postup ohlásil premiér Robert Fico.
Dôvodom podľa neho je, že väčšinový akcionár podniku – taliansky Enel okrem iného nedal vláde potrebné údaje o ziskoch z prevádzky vodného diela. Slovenské elektrárne obvinenia odmietajú a nevylučujú ani žalobu na štát.
Rozhodnutie pritom prišlo v čase, keď chcú Taliani svoj podiel predať. A strata Gabčíkova im v tomto procese môže uškodiť. „Tento krok zníži hodnotu spoločnosti,“ potvrdil špecialista na energetiku z právnickej kancelárie Maple & Fish Martin Javorček. Z dostupných údajov sa nedá presne určiť, o koľko cena akcií klesne. Nie je to však prvý krok štátu proti Talianom. Vláda výrazne tlačí na Enel aj kvôli predraženej dostavbe jadrových blokov v Mochovciach.
Gabčíkovo je už dlhší čas predmetom sporu medzi štátom a Enelom. Taliani chceli získať vodný zdroj energie v roku 2006 v rámci privatizácie Slovenských elektrární. Podľa zmluvy však stavba musela ostať vo vlastníctve Vodohospodárskej výstavby. Obe strany súhlasili s riešením, že štátny podnik prenajme Gabčíkovo Slovenským elektrárňam, vďaka čomu mal mať aj Enel ako väčšinový vlastník firmy na 30 rokov zaistené zisky z prevádzky.
Premiér verzus Enel
Fico označil zmluvu za nevýhodnú pre štát. Okrem toho Talianom vyčíta aj to, že neinvestujú do rekonštrukcie stavby a že neplatia za jej prenájom 5 miliónov eur ročne.
Elektrárne sa však bránia. „Opätovne zdôrazňujeme, že sme vždy konali v súlade s požiadavkami a dohodami manažmentu elektrárne,“ odkázala hovorkyňa firmy Janka Burdová.
Firma tvrdí, že platí za údržbu Gabčíkova a okrem toho aj investuje, aby zvýšila spoľahlivosť a bezpečnosť prevádzky.
Výhoda pre kupcov
Zo sporu však môžu vyťažiť záujemcovia o kúpu podielu do Enelu. A to konkrétne tí, ktorí sa dohodnú s vládou. Ako upozorňuje analytik J&T Banky Michal Šnobr, práve kabinet Roberta Fica má dnes v rukách predaj talianskeho podielu. „Zníženie hodnoty Slovenských elektrární pred plánovaným predajom jej akcií môže favorizovať tých záujemcov, ktorí dobre komunikujú s našou vládou a poznajú jej dlhodobý zámer a energetické priority,“ doplnil Javorček.
V praxi by tak nový vlastník podniku mohol v určitej forme obnoviť zmluvu so štátom o prenájme Gabčíkova. Ako poznamenala Burdová, Slovenské elektrárne dokážu predať elektrinu z vodného diela za lepšiu cenu, než je trhová, vďaka svojmu širšiemu portfóliu. Aj preto by bolo obnovenie kontraktu v budúcnosti logické.
Otázne je, kto bude novým vlastníkom podielu v elektrárňach. Záujemcov je hneď niekoľko. Oficiálne svoju ponuku potvrdili český koncern ČEZ a maďarský MVM spolu so Slovnaftom. V zákulisí sa však hovorí aj o Energetickom a průmyslovom holdingu, ktorý sa vlani dohodol so štátom na kúpe akcií v Slovenskom plynárenskom priemysle.