Čo nájdete v piatok v Hospodárskych novinách:
Téma týždňa: Slovensko v deflácii. Máme najdlhší pokles cien v histórii. Dolu ich tlačia okrem iného aj potraviny
Európa prekonala už dve krízy. Teraz, keď sa očakávali lepšie časy, je tu zas hrozba poklesu cien, teda deflácie. Nehrozí nám ďalšia kríza, tentoraz deflačná?
Riziko, že ekonomika eurozóny skĺzne do deflácie, je skutočne reálne. Medziročný rast cien zostáva na niekoľkoročnom minime. Hrozí tak, že ľudia pozastavia svoje nákupy a budú čakať na ďalšie zľavy. Ten problém je natoľko akútny, že je tým znepokojená aj centrálna banka, a preto sa odhodlala k uvoľneniu svojej menovej politiky.
Znepokojená je nielen Európska centrálna banka, ale aj európske politické špičky. Prečo by však mal byť pokles cien natoľko problematický faktor?
Ľudia očakávajú, že ceny budú klesať aj naďalej, a preto odkladajú spotrebu. Keď však nebudú spotrebúvať, tak firmy nebudú vyrábať. Pre nedostatok dopytu podniky nebudú dvíhať ľuďom mzdy. Dostávame sa tak do takzvanej deflačnej mzdovej špirály, keď klesajú ceny, dopyt, zisky a platy.
Okrem toho sa však pri deflácii predražujú dlžníkom ich dlhy, čo platí aj v prípade štátov. Tie by preto mali byť nútené viac škrtať, čo následne môže zatlačiť na ich rast. Nehrozí preto, že súčasné krehké oživenie európskej ekonomiky sa veľmi skoro skončí?
Zatiaľ sa neobávam toho, že by ekonomika eurozóny opätovne skĺzla do recesie. Počas tohto roka očakávame rast o 1,1 percenta, na jeseň by sa mal dokonca zrýchliť. Aj napriek tomu však riziko deflácie pretrváva. Rozpočtové obmedzenie, akého sme v minulosti boli svedkami, však zrejme už nehrozí. Dôraz bude skôr na podporu ekonomického rastu. Môže sa stať aj to, že sa problematickým štátom predĺži termín, do ktorého majú povinnosť znížiť deficit pod tri percentá.