Podľa informácií HN z prostredia rezortu pôdohospodárstva sa už v súčasnosti neuvažuje o pôvodnom návrhu, ktorý podmieňoval jej výplatu zaťažením ornej pôdy istým počtom hospodárskych zvierat. Napriek tomuto ústupku by však mali pestovatelia dostávať nižšie kompenzačné platby (tzv. LFA platby) ako chovatelia. Ich výšku momentálne prepočítavajú.
Zástupcovia poľnohospodárov si takýto kompromis vedia v princípe predstaviť. „Nejaká motivácia by nemusela byť zlá,“ tvrdí hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec. Na druhej strane však pripomína, že LFA platby majú v prvom rade vyrovnávať nižšie výnosy spôsobené nižšou úrodnosťou pôd a klimatickými podmienkami, nie vyššie náklady spojené so živočíšnou výrobou. To je úloha iných poľnohospodárskych platieb.
„Bioplynkári“ musia chovať
Aj z týchto dôvodov sa pôvodný návrh u farmárov stretol s veľkou kritikou. Počas svojich minuloročných stretnutí s farmármi v Košiciach a Banskej Bystrici si ju musel viackrát vypočuť aj samotný minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.
„Nestíham sledovať ako minister mení svoje názory. Káže to, čo chcú ľudia počuť,“ komentuje najnovší návrh Jahnátkov predchodca v rezorte Zsolt Simon (Most-Híd). Podľa neho by malo ministerstvo podmieniť vyplácanie LFA platieb chovom zvierat najmä pri trvalých trávnatých porastoch a pôde, na ktorej sa pestujú krmoviny. Mnoho farmárov totiž podľa Simona pestuje kukuricu na iné než kŕmne účely. „Považujem za choré, ak farmári, ktorí dávajú kukuricu do bioplynových staníc, dostávajú LFA platby a zároveň aj dotácie na vyrobenú energiu od regulačného úradu. Ten navyše nezohľadňuje tieto platby pri určovaní výkupných cien.“ To sa v konečnom dôsledku odráža vo vyšších cenách energií.
Čo sú LFA platby
ide o kompenzácie pre farmárov v znevýhodnených oblastiach
poberá ich viac ako 5-tisíc farmárov na Slovensku
približne 2900 poberateľov sa venuje iba živočíšnej výrobe
priemerná výška platby je 72 eur za hektár
v znevýhodnených oblastiach sa nachádza polovica poľnohospodárskej pôdy