StoryEditor

Turecko je rajom pre startupy. Zaujalo ich slovenské lietajúce auto

15.05.2015, 09:53
Technológie a inovácie by sa mohli stať novým motorom ekonomických vzťahov medzi Slovenskom a Tureckom.
od nášho redaktora v Istanbule Pavla Novotného

Takmer 80-miliónový trh, rýchlo sa rozvíjajúca ekonomika a brána na Blízky východ či do Ázie. Vďaka týmto prednostiam sa Turecko stáva čoraz atraktívnejšou destináciou aj pre slovenských podnikateľov. Tí postupne objavujú potenciál tureckého hladu po inováciách a moderných technológiách.

Napomôcť spoločnému biznisu a technologickému výskumu by mala nová dohoda medzi Slovenskou technickou univerzitou a istanbulskou univerzitou Bilgi, ktorá patrí medzi lídrov v tureckom technickom vzdelávaní. Práve na tejto univerzite v európskej časti Istanbulu otvoril včera premiér Robert Fico Slovensko-turecké permanentné fórum pre vedu, inovácie a obchod. „Univerzita Bilki má 20-tisíc študentov a kontakty po celom svete. Táto spolupráca umožňuje, aby študenti aj vedci mali možnosť vymieňať si skúsenosti z projektov,“ uviedol pre slovenských novinárov Fico. Ten v Istanbule otvoril v poradí už 6. inovačné a technologické fórum Slovenska a Turecka.

Práve technológie a inovácie by sa tak mohli stať novým motorom ekonomických vzťahov medzi oboma krajinami. Vzájomný obchod vzrástol za posledných desať rokov šesťnásobne na vlaňajších zhruba 1,7 miliardy dolárov. Ešte stále je tu však priestor na rast, ktorý by mohol dosiahnuť šesť miliárd dolárov.

Na fóre zaujala Turkov napríklad prezentácia projektu Aeromobilu, prvého slovenského lietajúceho auta. Svoje produkty tu predstavili Železiarne Podbrezová, Istrochem či aktuálny slovenský podnikateľ roka Microstep. „Slovensko má pre našu krajinu špeciálny význam. Je to krajina, ktorá podporuje naše integračné úsilie s Európskou úniou,“ povedal Ömer Cihad Vardan, šéf Istanbulskej Rady pre zahraničné ekonomické vzťahy, na ktorej sa fórum konalo.

O tom, že Turecko sa stáva rajom inovácií a startupov, svedčia aj čísla. Aktuálny počet startupov v tejto krajine sa šplhá k 70-tisíc. Za posledný rok tak narástol o zhruba 10-tisíc.

Z konkrétnych firiem môžeme spomenúť Nanokomp, producenta hi-tech materiálov, ktorý podpísal dohody s množstvom dôležitých medzinárodných spoločností. Ďalšou je armut.com, o ktorú dodnes prejavilo po celom svete záujem viac ako 40-tisíc partnerov.

01 - Modified: 2007-06-02 08:18:10 - Feat.: 0 - Title: Nový primátor Handlovej zložil sľub
01 - Modified: 2022-12-05 09:04:34 - Feat.: - Title: Inflácia v Turecku klesla prvýkrát za rok a pol. Naďalej však dosahuje extrémne hodnoty 02 - Modified: 2022-12-03 21:58:34 - Feat.: - Title: USA na severe Sýrie obnovili spoločné hliadky s kurdskými silami. Hrozila pozemná turecká invázia 03 - Modified: 2022-12-03 12:40:30 - Feat.: - Title: Švédsko vydalo do Turecka muža odsúdeného za členstvo v kurdskej strane, ktorá je považovaná za teroristickú 04 - Modified: 2022-12-03 06:00:34 - Feat.: - Title: Americké jednotky a Sýrske demokratické sily kvôli tureckým útokom prerušili hliadkovanie na severe Sýrie 05 - Modified: 2022-12-04 23:00:00 - Feat.: - Title: Investori s miliardovými investíciami sa obzerajú po Slovensku. Niektoré z nich sú väčšie ako Volvo
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. december 2022 05:56