Slovensko musí zatiahnuť dlhovú brzdu. Dlh krajiny vo vzťahu k HDP za minulý rok sa totiž podľa čísel Eurostatu vyšplhal na 52,1 percenta. Vyššiu hodnotu Slovensko vo svojej histórii ešte nedosiahlo. Doteraz bol najvyšší dlh k HDP v roku 2000 (50,3 percenta).
Začína sa tak aktivovať zákon o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý je v platnosti len vyše roka. Zákon spúšťa mechanizmy na zastavenie dlhu. Aktuálne číslo sa týka iba prvej hranice (od 50 do 53 percent). Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) musí predložiť Národnej rade SR správu, v ktorej vysvetlí poslancom dôvody rastu dlhu a návrhy na jeho zníženie.
Kedy sa správa do parlamentu dostane, je však otázne. Zákon totiž nevymedzuje Kažimírovi časové hľadisko. "Predpokladám však, že minister vysvetlí dôvody do niekoľkých týždňov," uviedol pre HNonline člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ľudovít Ódor. Kažimír na dnešnej tlačovej konferencii potvrdil, že je pripravený predstúpiť pred poslancov.
Minister priznáva, že dlh, ktorý v pondelok potvrdil európsky štatistický úrad Eurostat, je vysoký rovnako ako aj jeho medziročný nárast. Dôležité však podľa neho je, čo za vlaňajším nárastom dlhu stálo. Okrem 3,8-miliardového príspevku schodku štátneho rozpočtu to totiž bolo napríklad aj vyše dve miliardy eur, ktoré bolo potrebné doplniť na účely riadenia dlhu, keďže koncom roka 2011 si štát nebol schopný na trhu požičať a siahol po rezerve zo Štátnej pokladnice. Do vlaňajšieho dlhu sa tak premietlo aj jeho financovanie ešte v roku 2011.
Dlh Slovenska vo vzťahu k HDP vzrástol oproti roku 2011 o takmer deväť percentuálnych bodov. Zväčšovanie zadlžovania bude pokračovať aj v tomto roku. Podľa Ódora skončí dlh tesne pod 55-timi percentami. Prekoná tak hranicu 53 percent, ktorá prinúti vládu prijať balík opatrení na zníženie dlhu a zmraziť si platy. Ak by nakoniec dlh presiahol aj 55 percent HDP, prichádza trojpercentné viazanie výdavkov a obmedzenia pre obce a kraje.
Z krajín Európskej únie má najvyšší dlh k HDP Grécko (156,9 percenta). Na opačnom konci rebríčka je Estónsko s 10,1-percentným dlhom. Mapu zadlženia jednotlivých členských krajín si pozrite TU.