StoryEditor

IBM chystá miliónovú investíciu. Slovenskí študenti budú sledovať mobily

02.03.2015, 14:34
Projekt výskumného centra je spolufinancovaný cez eurofondy. Rozpočet má byť vyše päť miliónov eur.

Na Slovensku vzniká nové výskumné centrum. Stojí za ním spolupráca počítačového koncernu IBM a Slovenskej technickej univerzity (STU), ktorí chcú pracovať na ochrane dát v mobilných zariadeniach.

A využívať na to budú pomoc približne tisícky slovenských študentov. „Presvedčiť medzinárodný koncern IBM, aby vytvoril výskumnú divíziu nebolo ľahké, sme radi, že sa to napokon podarilo,“ vysvetľuje Gabriel Juhás zo STU.

Výskum bezpečnosti
Pripravované centrum pre analýzu a ochranu dát má pracovať na výskume, ktorý umožní firmám byť v online spojení bez ohrozenia v oblasti bezpečnosti.

Tisícka študentov STU bude zbierať dáta z mobilných zariadení pri rôznych simulovaných scenároch, ktoré bude možné neskôr vyhodnocovať. „Jedným z cieľov tohto projektu je kvalitnejšie prepojenie akademickej obce z praxou, a jej zapojenie sa do riešenia výskumných úloh slúžiacich pre potreby biznisu v oblasti kybernetickej bezpečnosti,“ hovorí generálny riaditeľ IBM Slovensko Martin Murgáč. Tretím partnerom projektu je softwérová spoločnosť DWC, ktorá poskytne zberu dát technickú podporu.

Cez eurofondy
Projekt výskumného centra je spolufinancovaný cez eurofondy. Rozpočet tvorí 5,2 milióna eur, do ktorých prispela 95 percentami Európska únia, zvyšok spolufinancovali partneri projektu. Jeho trvanie má však vypršať už v septembri tohto roka. Ostáva preto otázne, ako bude výskumné centrum ďalej financované.

Partneri sa budú snažiť presvedčiť medzinárodnú IBM v tom, že takáto činnosť má zmysel. „Ťažko povedať, čo bude ďalej, ale IBM tento projekt zaujíma. Dúfam, že sa nám podarí získať podporu aj na jeho pokračovanie,“ vysvetľuje Martin Murgáč.

Podľa Gabriela Juhása sa s ním dá pokračovať tak či tak. A vzhľadom na štatisticky významnú vzorku tisícky študentov, ktorí budú dáta zbierať, sa tento výskum stáva zaujímavý aj z medzinárodného hľadiska.
 

01 - Modified: 2024-05-09 09:40:39 - Feat.: - Title: Barmanka v klube na intrákoch: Chodia k nám aj starší páni, ktorí skúšajú šťastie u študentiek 02 - Modified: 2024-05-02 17:47:41 - Feat.: - Title: Parížska univerzita odmietla požiadavky študentov o Izraeli, tí chystajú hladovku 03 - Modified: 2024-04-29 14:00:00 - Feat.: - Title: Aplikácia, ktorú potrebuje každý študent. Vďaka nej zistíš, na ktoré vlaky sú už bezplatné lístky vypredané 04 - Modified: 2024-04-26 17:30:00 - Feat.: - Title: SAP, Dell či IBM vyvolali v Bratislave revolúciu, no je tu otočka. Slovenskú IT vlajku dvíhajú Košice a ESET 05 - Modified: 2024-04-20 08:00:00 - Feat.: - Title: Máš v škole zlé známky? Štúdia ukazuje, že nemusíš byť úplne na vine ty, ale tvoje priezvisko
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. máj 2024 20:22