StoryEditor

Zarobili ste na kryptomenách? Pozrite sa, koľko vám zoberie štát

28.07.2021, 11:00
Tento rok bol pre kryptomeny rekordný. Rýchly rast ich hodnoty prilákal veľa nových investorov. No radosť zo zisku môže pokaziť daňová povinnosť.

Možno ste patrili medzi tých, ktorí si v roku 2013 zaobstarali zopár bitcoinov a boli ste presvedčení, že kryptomeny nie sú slepá ulička evolúcie.

Zároveň ste boli dostatočne trpezliví a nezozbierali ste všetky zisky v roku 2018, prípadne nezabudli heslo do kryptopeňaženky.

​Ak ste sa v týchto vetách našli, asi sa teraz potmehúdsky usmievate. Hodnota jedného bitcoinu v porovnaní s rokom 2013 v apríli tohto roka vzrástla o viac ako 53-tisíc percent a z mnohých ľudí tak spravila milionárov.

Na vlnu zdanlivých koláčov bez práce počas koronakrízy nasadli aj Slováci. No z tohto koláča by si kúsok dal aj štát. Presnejšie 19 alebo 25 percent. Ako teda kryptomeny zdaňovať?

Zmena prišla v roku 2018

Podľa zákona o dani z príjmu je zisk z investovania do kryptomien považovaný za zdaniteľný príjem. „Teda príjem, ktorý nie je vylúčený z predmetu dane alebo od dane oslobodený,“ vysvetlil Peter Pašek zo Slovenskej komory daňových poradcov.

Zákon o dani z príjmov v roku 2018 prijal špeciálnu aktualizáciu týkajúcu...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 08:33