StoryEditor

Teplári nebudú platiť za znečistenie

08.08.2013, 00:00

Štát ustúpil tlaku teplárenských spoločností. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví totiž zmenil svoj pôvodný návrh, ktorý počítal s tým, že firmy budú musieť platiť za znečisťovanie ovzdušia. Pôvodne mali teplári znášať polovicu nákladov na nákup emisných povoleniek a druhú polovicu si mohli premietnuť do ceny pre odberateľov. Po pripomienkach však regulátor, ktorý určuje ceny tepla pre domácnosti, svoje rozhodnutie zmenil.

Znamená to, že povolenie znečisťovať prostredie zaplatia odberatelia tepla. „Je to správne rozhodnutie, pretože nákup povoleniek je náš oprávnený náklad,“ reagoval šéf Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví včera nezdôvodnil svoje rozhodnutie, pretože jeho predseda Jozef Holjenčík (nominant Smer-SD) je na dovolenke.

Brusel chce zelené technológie
Teplári pritom musia kupovať povolenia na znečisťovanie, lebo im to určila Európska únia. Brusel tak chce motivovať energetické podniky, aby namiesto nákupu povoleniek radšej investovali do zelených technológií. Na Slovensku však za povolenky v konečnom dôsledku zaplatia domácnosti.

Podľa analytika Petra Marčana z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť je to však v poriadku, pretože regulačný úrad určuje úplnú cenu. Kontroluje teda náklady aj zisky podnikov. „Teplárne nemajú ako zarobiť na nákup povoleniek,“ poznamenal analytik.

Ak by teda firmy začali investovať do zelených technológií a úrad by uznal investíciu ako oprávnenú, opäť by to zaplatili domácnosti. V opačnom prípade by išli podniky do straty.

Tlačia ich malé kotolne
Teplárne by však aj napriek preplateniu nákladov na znečisťovanie mali podľa Marčana investovať do nových technológií. Veľké podniky, ktoré zásobujú väčšinou veľké sídliská, majú totiž konkurenciu v podobe malých kotolní. „Ak by teplárne príliš zvýšili cenu, mohli by prísť o zákazníka. Práve malé kotolne totiž nemusia vykazovať objem znečistenia ovzdušia, a teda ani nakupovať emisné povolenky,“ upozornil analytik.

Napriek väčšiemu tlaku na cenu povolenky by sa v budúcom roku faktúry za teplo podľa teplárov nemali výrazne meniť. Cena emisných povoleniek je momentálne veľmi nízka, pretože systém ich obchodovania prakticky nefunguje. Zdražovanie sa tak dá očakávať skôr v budúcnosti, ak sa hodnota povolenky výrazne zvýši. Brusel však najprv musí zreformovať trh, pretože je v ňom príliš veľa povoleniek a malý dopyt po nich. Firmy tak dnes nakupujú možnosť znečistiť ovzdušie za pár eur.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
10. december 2022 09:38