StoryEditor

Developer unikol krachu. Byty v Dúbravke dokončí

20.08.2013, 00:00
Výstavba bytov. B.O.S. Slovakia sa vyhla konkurzu. Sľubuje dostavbu dúbravských bytov.

„Budujeme byty, ktoré sú schopné ráno za vás zapáliť svetlo, zobudiť vás, pustiť obľúbenú hudbu, zapnúť rýchlovarnú kanvicu.“ Takýmito vyhlásenia prezentoval ešte v roku 2008 stavbu Dúbravka 200 predseda predstavenstva developera B.O.S. Slovakia Patrik Dvořák. Stavba 400 inteligentných bytov za 80 miliónov eur však meškala. Hoci ich mali odovzdať už v rokoch 2005 a 2008, dva z bytových domov nestoja ani dnes. Môžu za to finančné problémy spoločnosti, ktoré ju takmer priviedli ku krachu. Vo februári bol vyhlásený konkurz na majetok spoločnosti. Napokon však vyjednala jeho zastavenie a minulý týždeň spustila reštrukturalizáciu. V rámci nej B.O.S. Slovakia, ktorá sa koncom minulého roka presídlila z Bratislavy do Vranova nad Topľou, sľubuje dokončenie šesť rokov meškajúceho projektu.

Došli peniaze, meškala výstavba
Spoločnosť v minulosti stavala obchodné priestory pre Kaufland či Baumax. Stavba 15 panelákov a prakticky úplne nové sídlisko v Bratislave mali byť ich prvým veľkým projektom. Projekt spustili v roku 2003, no už o dva roky nato sa objavili prvé problémy. Dochádzali peniaze a firma meškala s odovzdávaním bytov klientom. Argumentovala tým, že mala zvýšené náklady na dodatočné rekonštrukcie postavených bytov. Sťažovala sa aj na zlú platobnú morálku kupujúcich. Tí však hovorili o pravom opaku. Mnoho ľudí hovorilo o nevrátených zálohách a nevypočutých sťažnostiach. „Sťažovať sa B.O.S. nemá význam, každú písomnú sťažnosť odignorujú, pri telefonáte uvádzajú, že už-už sa bude kolaudovať,“ uvádza klient Marek na internetovom fóre nespokojných kupujúcich. Ďalší diskutéri sa sťažujú, že na svoj byt čakajú aj viac ako dva roky. So spoločnosťou B.O.S. sa nám nepodarilo spojiť. Telefónne čísla, podobne ako e-mailové adresy, boli nedostupné.

Dlhy aj založené pozemky
Problémy sa pretavili do neschopnosti splácať úvery bankám, ktoré projekt financovali. „Banka sa nemôže vyjadrovať o záležitostiach týkajúcich sa klienta ani ku konkrétnym bankovým obchodom,“ konštatuje s odvolaním sa na bankové tajomstvo riaditeľka právneho odboru Slovenskej rozvojovej a záručnej banky Alena Meszárošová. Podľa obchodných registrov však nárokovanie pohľadávky bankou možno potvrdiť. Nezaplatený úver má B.O.S. Slovakia aj voči OTP banke. „Participovali sme na financovaní developerského projektu. Zabezpečenie je aj vrátane prislúchajúcich pozemkov,“ odpovedala OTP banka. Vzhľadom na celkovú výšku projektových investícií 80 miliónov eur a ich zvýšenie možno predpokladať dlh vo výške miliónov eur. Len voči Sociálnej poisťovni a Dôvere má developer sekeru vo výške zhruba milióna eur.

Nádej pre klientov
Veritelia vo februári tohto roka spustili konkurz na majetok dlžníka. Firma ich však presvedčila o zámere dokončenia projektu a dostala ďalšiu šancu. „Dlžník plánuje zachovať prevádzku podniku a plánuje dokončiť projekt v Dúbravke podľa pôvodných zámerov,“ vysvetľuje dôvody, prečo reštrukturalizáciu odporučil, reštrukturalizačný správca Dušan Kuruc. Detaily plánu ozdravenia nesmie podľa zákona konkretizovať, 66 bytov v dvoch rozostavaných domoch by mali podľa neoficiálnych informácií dokončiť do konca budúceho roka. Nádej tak svitá aj klientom, ktorí sa k svojim bytom stále nedostali.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. október 2022 07:52